| Mădă0611 a întrebat:

Stiti vreo carte de psihologie, cred, pentru "citirea" pozelor? tongue De exemplu cineva tine pumnul strans in multe poze, sau care, cum, pe cine cine in pozele de familie? De preferat s-o gasesc pe net.

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Mi s`ar parea aberant sa existe asa ceva, mai ales ca in poze toata lumea vrea sa para ceea ce nu este deci nu ai vedea nici o persoana in elementul ei "natural" ca sa o poti citi si sa-ti faci o parere despre ea.

| Mădă0611 explică (pentru WaterDrop):

Poate imposibil de interpretat exact un gest, dar nu aberant. De exemplu intr-o poza de familie sotul tine mainile cumva, undeva, sotia la fel, copilul la fel. Copilul poate fi in bratele tatalui, dar indreptat spre mama, desi pozitia e incomoda, sau invers. M-am uitat peste niste poze de ale mele si am dat peste una de la nunta fratelui. Din stanga spre dreapta: eu, el, cumnata si fratele ei. Cu fratele meu nu m-am inteles minunat vreodata, nu ne certam, dar nu suntem prieteni ("educatia" parintilor e baiul), asa ca, fara sa ma gandesc cum ies in poza, am stat la distanta de el, desi il tineam de brat, eram eu si ei trei. Cineva care se stie isi da usor seama, desi, repet, nu m-am gandit sa arat asta in poza.