| Anonimaams a întrebat:

Sunt cam intr-o pana de idei, cu ce carti sa citesc. As vrea, daca se poate, sa faceti mai jos in comentarii un top cu cartile preferate. Umm, da si sa nu fie carti scrie de romani, dar nici clasice. Prefer romanele de dragoste, cum ar fi After si Fericirea incepe azi. Multumesc!

3 răspunsuri:
| IlieRg a răspuns:

1. Hotul de carti - Markus Zusak
Super cartea, asta e recomandarea mea tuturor. E despre Germania nazista si spune povestea unei fetite adoptate si presiunile asupra evreilor, dar nu in mod plictisitor, ci minunat.
2. Familia fara nume -Jules Verne
Primul capitol e cu date istorice, dar daca reusesti sa treci de el o sa gasesti povestea unei familii a carui tata este un tradator si nedreptatile pe care ei trebuie sa le infrunte din cauza aceasta.
3. Laleaua neagra - Alexandre Dumas
E despre inventarea speciei de lalea neagra, dar se axeaza in principal pe povestea de dragoste dintre protagonisti.

| DenisaDeni14 a răspuns:

Miss Peregrine - e o carte SF, dar include si dragoste.
Divergent- Tot SF, si foarte multa dragoste.

| Anonimaams explică (pentru DenisaDeni14):

Umm... le-am citit dejawinking Mersi oricum.