| JomelaMaya a întrebat:

Acum ca vine vacanta as vrea sa citesc un roman, va rog dati-mi exemple, in afara de Baltag si Morometii. Apropo inca nu am citit niciunul, sunt clasa a 8-a, iar profesoara de romana nu e prea cu lectura si m-am cam lasat de citit, deci chiar as vrea sa ma apuc din nou. Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| PrinţulMîşkin a răspuns:

Bună! Îţi recomand "De veghe în lanul de secară" de J.D Salinger. Este un roman perfect pentru vârsta ta şi e destul de micuţ, îl poţi citi chiar şi într-o zi. Este foarte special pentru că este scris de un adolescent ( majoritatea romanelor despre adolescenţă sunt scrise de oameni maturi, situaţie în care e imposibil să povesteşti ca un adolescent sau să nu scrii cu oarecare nostalgie ).Mi-a plăcut faptul că autorul este un tip sincer, atât de sincer încât cartea a fost interzisă în SUA în unii ani iar în alţi ani a fost introdusă în programă de învăţământ – sună paradoxal, nu? Îţi recomand să observi dualitatea personalităţii personajului principal ( el se comportă diferit în societate faţă de cum se comportă acasă cu sora lui mai mică – psihologii au ajuns la concluzia că aşa şi trebuie să stea lucrurile ). Nu o să-ţi spun de ce se numeşte aşa romanul, dar când vei descoperi motivul, cu siguranţă vei simţii ceva special, ceva ce e foarte greu de explicat prin cuvinte. Pe mine m-a schimbat în bine acest roman şi sper să-ţi placă şi ţie. Dacă doreşti să o citeşti online, poţi face asta aici http://www.scribd.com/doc/90761096/De-Veghe-in-Lanul-de-Secara, daca nu, o poţi găsi la orice bibliotecă. Lectură plăcută.

| JomelaMaya explică (pentru PrinţulMîşkin):

Multumesc mult, chiar o să-l incerc si cred că o să-l iau de la bibliotecă, deoarece imi place sa citesc dintr-o carte. Si pentru ceilalti va anunt ca o sa incerc mai multe, nu era nevoie sa va certati.

19 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Pai Jules Verne: "Insula misterioasa", "Copiii Capitanului Grant", "Insula cu elice", "20000 de leghe sub mari","Naufragiatii de pe Jonathan", Agatha Christie, tot ce gasesti, Rodica Ojog-Brasoveanu la fel (astea sunt politiste, Jules Verne a scrs carti de aventuri si nu numai), Daniel Defoe "Robinson Crusoe", Alexandre Dumas, ce gasesti, in special "Cei trei muschetari", "Dupa 20 de ani", "Vicontele de Bragellone", "Regina Margot", "Laleaua neagra", "Contele de Monte Cristo" si altele...
De ce vrei neaparat roman? Ai putea sa citesti si altceva, de exepmlu "Legendele Olimpului", sau "Din marile legende ale lumii", daca iti place mitologia.

| michelia a răspuns:

Daca esti inca incepatoare, iti recomand :
- Mihail Drumes : Invitatie la vals
- Mihail Drumes : Elevul Dima dintr-a saptea
- Cella Serghi - Pinza de paianjen
- Jules Verne - 20 000 de leghe sub mari
- Jules Verne - Doi ani de vacanta
- Alexandre Dumas - Cei trei muschetari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Uite, aici, în josul paginii, ai liste de lecturi pe clase. http://lecturirecenzate.ro/

| fadnox a răspuns:

Mircea eliade- maitreyi, nopti la serampore, romanul adolescentului miop
Marin preda-cel mai iubit dintre pamanteni
Mihail drumes
Slavici-mara, moara cu noroc
Caragiale
Liviu rebereanu-padurea spanzuratilor, ion
toate astea iti vor trebui, poate, la anul

| Zatharra a răspuns:

Singur pe lume de Victor Hugo e un roman bun!

| michelia a răspuns (pentru Zatharra):

Hector Malot a scris " Singur pe lume".
Hugo a scris altele, " Mizerabilii" de exemplu.

| Zatharra a răspuns (pentru michelia):

Scuze...

| michelia a răspuns (pentru Zatharra):

Np, your mind is full of things la ora asta...happy

| Zatharra a răspuns (pentru michelia):

Dacă-ar fi numai la ora asta ar fi bine!

| Euletitia a răspuns:

Buna! Poti incerca sa citesti ceva de Jules verne, "La Medeleni" de Ionel teodoreanu, "Ciresarii" de Constanitn chirita(sunt 5 volume, nu stiu daca ai sa resusesti sa le citesti pe toate in vacanta aceasta, avnd in vedere ca esti novice in ceea ce priveste lectura), "Singur pe lume" de J.D.Salinger, "Batranul si marea" de Ernest Hemingway, "Lassie se intoarce acasa" de Eric Knight etc. Lectura placuat orice ai alege!

| Irena97 a răspuns:

Jules Verne, ce vrei tu de acolo
Agatha Christie, daca iti plac romanele politiste

| xLove a răspuns:

Singur pe lume - Victor Hugo
Domnisoara Christina- Mircea Eliade ( Un roman fantastic)
Hanul Ancutei - Mihail Sadoveanu
La tiganci- Mircea Eliade
Pe aripile vantului- Margaret Mitchel
Cenusareasa- varianta moderna (Nu e roman, dar e foarte frumoasa povestea)

Spor la citit!

| Irena97 a răspuns (pentru xLove):

Si tu crezi ca unei fete care nu a citit nici un roman ii trebuie din prima Mircea Eliade cu Domnisoara Cristina sau La Tiganci?
Faci listele astea la intamplare nu? Vad ca i-ai pus si " minunata" lectura obligatorie " Hanul Ancutei" ( care e groaznica de citit cu regionalismele alea). Nu mai zic de Victor Hugo care se pare ca scrie romane noi laughing)

| xLove a răspuns (pentru Irena97):

Primul meu roman citit a fost ''Singur pe lume'', la 10 ani, apoi a fost ''Domnisoara Christina'', la varsta de 11 ani. Nu stiu daca ma crezi, dar la sfarsit de clasa a III-a am primit de la invatatoarea mea cartea ''Singur pe lume'', iar ''Domnisoara Christina'' am citit-o pentru ca verisoara mea care era in clasa a XI-a pe vremea aceea a citit-o, si atunci am vrut sa o citesc si eu!
Eu ii recomand ceea ce am citit eu! Si eu cred ca in clasa a VIII-a e in stare sa citeasca aceste romane!
Tu recomanda-i altceva, daca am gresit eu!

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru xLove):

Primul tau roman si nu nu stii cine l-a scris? Este Hector Malot, nu Hugo, for God's sake!

| xLove a răspuns (pentru Irena97):

Scuze, Singur pe lume a scris-o Hector Malot, dar am citit primul comentariu, si am scris cum era acolo fara sa-mi dau seama ce a scris el/ea.
Sunt om, mai gresesc, nu-mi sari in cap pentru asta!

| xLove a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Scuze, dar am citit primul comentariu, unde si acolo era scris gresit, iar eu fara sa-mi dau seama am scris la fel! Nu a fost cu intentie! Keep calm!

| 99anonim99 a răspuns:

Invitatie la vals-Mihail DRUMES