| lavynya18 a întrebat:

as vrea sa imi cumpar o carte buna,dar nu prea stiu anume.mie imi plac cartile gen harry potter, eragon sau cele de mihail drumes.voi ce mi-ati recomanda?

10 răspunsuri:
| pastru009 a răspuns:

Buna.Citeste asa:
-Romanul "Cartea pireduta a vrajitoarelor",de Deborah Harkness;
-Seriile Agatha Christie;
-"Casa mea bantuita",de Araminta Naucila;
-"Pulbere de stele", de Neil Gaiman;
-"Hotul Fulgerului", de Rick Riordan;
-"Harriet spioneaza", de Louise Fitzhugh;
-"Tabara", de Louis Sachar.
Sper ca iti vor placea. Funda?

| Crissu3005 a răspuns:

Interviu cu un vampir
Secret Circle

| lavynya18 explică (pentru Crissu3005):

Interviu cu un vampir am citit.dar in secret circle despre ce este vorba?

| Crissu3005 a răspuns (pentru lavynya18):

Este un cerc secret de vrajitoare.De asemenea si seriile de carti True blood si The vampire diaries sunt interesante.

| Apache a răspuns (pentru lavynya18):

Daca ti-a placut harry potter si eragon atunci incearca cartea asta :

http://www.raobooks.com/raobooks_fisa_carte.php?fisa_id=2825&niv1_id=1

E geniala iar seria e abia la inceput. Au aparut 2 carti, prima a fost tradusa in romana a doua apare probabil la anul.
Dar merita...pur si simplu te vrajeste.

| droid96 a răspuns:

Seriile Jocurile Foamei si Eu sunt numarl patru. Isi merita banii!big grin

| CristinaValentina a răspuns:

Liceenii, de George Sovu.Seamana mult cu cele scrise de Drumes.

| Ianusik07 a răspuns:

Scrisore de dragoste de Mihail Drumes
Invitatia la vals de mihail drumes

| darkhellangel666 a răspuns:

"Divergent " de Veronica Roth
"Casa Noptii" de PC Cast & Kristin Cast
"Damnare" de Lauren Kate
"Fiinta din oglinda" de Ulla Fröhling
Enjoywinking

| Blakc a răspuns:

Iliada, Odiseea si Eneida. Toate au legatura una cu cealalta. In iliada este razboiul dintre greci si troieni, unde se foloseste calul troian, acest razboi intre ei va dura 20 de ani datorita ajutorului oferit de zei, iar la urma castiga grecii.
In odiseea se povesteste drumul spre casa (a grecilor ), o calatorie plina de peripetii, intalniri cu vrajitoare, gorgone, ciclopi, etc.
Iar in Eneida ni se relateaza totul dintre cele doua carti (Iliada si Odiseea) si anume : ni se povestesc un grup de troine supravietuitori razboiului, care o sa ajunga in Italia (fara sa stie, dar ei o vor numi Italia), cel mai curajos luptandu-se pentru mana unei printese.
Iliada si Odiseea sunt scrise de Homer, iar Eneida de Virgilius. Sper ca te-am ajutat. Funda?