| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Cine a citit "Cartea rosie" sau "Cartile negre" scrise de Jung imi poate spune cum vi s-au parut si daca merita sa le comand? Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| vmorghulis a răspuns:

Aceste lucrări sunt destul de complexe și dense, și reprezintă o explorare profundă a psihologiei analitice și a teoriilor lui Jung despre inconștient și simbolism.

"Cărțile Negre" sunt jurnalele lui Jung, care cuprind înregistrările personale și reflectările sale asupra propriilor experiențe spirituale. Acestea sunt scrise într-un limbaj metaforic și simbolic și sunt destinate mai degrabă pentru cercetători și studenți serioși ai psihologiei și filozofiei.

"Cartea Roșie" este o carte complexă, care a fost scrisă într-un stil similar și este un registru al propriilor experiențe de dezvoltare spirituală a lui Jung. Este o carte impresionantă, cu ilustrații și texte învăluite în simbolism, care îți oferă o perspectivă profundă asupra psihologiei lui Jung și a filozofiei sale.

În general, aceste lucrări sunt destinate cititorilor care sunt interesați de explorarea psihologiei și a filozofiei. Dacă sunteți în această categorie, cu siguranță merită să le comandați și să le citiți. Cu toate acestea, este important să aveți în vedere că acestea sunt lucrări dense și dificile, deci ar putea fi dificil de citit pentru unii cititori.

2 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu le-am citit, in schimb am citit mai multe carti de Jung.

Ideea e: in afara de cateva idei geniale, cum ar fi introvert/extravert si notiunea de complex, ceea ce debiteaza Jung nu are nicio baza empirica si este mai mult gargara de secta neognostica decat stiinta psihologica.

Deci Jung trebuie citit pentru a intelege gnosticismul, ca in materie de psihologie este mult depasit.

| Smmo a răspuns:

Cauta-le si tu pe google. Gasesti Cartea rosie in engleza, e suficient cat sa iti faci o idee.