| d3liutza a întrebat:

TPU! Imi place foarte mult sa scriu, multi profesori m-au laudat si mi-au zis ca am un talent innascut, ca ma pricep foarte bine sa scriu metafore originale, sa descriu peisaje. Eu as vrea sa scriu o carte, dar nu stiu daca ar fi bine sa scriu poezii fara rima (moderne). Nu cred ca ar suna prea bine daca nu ar avea rima si mie mi-e greu sa fac rime deoarece nu mai pot face metafore si descrieri frumoase, imi place sa le scriu exact asa cum le gandesc. Si inca ceva, imi este si frica sa public cartea, poate vor fi oameni carora sa nu le placa. Va doresc o zi minunata! Si la multi ani de 1 iunie!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e neaparat sa scrii poezii, daca nu te pricepi si nici nu te duce inima. Daca tu simti ca vrei sa scrii, apai s-o faci! Sa nu lasi pe nimeni sa te intimideze, daca asta e talantul ( talentul ) lasat de la Dumnezeu inseamna ca tu trebuie sa-l cultivi.
Era o doamna la romanii au talent care avea nu stiu ce meserie, avea in jur de vreo 50 de ani daca nu ma insel, si spunea ca mama ei nu a fost niciodata de acord cu muzica, si cand a inceput sa cante, a lasat lumea masca...chiar mi-a parut rau de doamna aia, vezi cum i-a distrus viata o mama din asta nebuna? Si apropo, o sa sa fie mereu tampiti care sa nu fie de acord cu scrierile tale, nu-i lua in seama, unii probabil is invidiosi sau prea frustrati. Nu-ti irosi talentul...ar fi pacat mare. Apropo imi spui si mie motivul pentru care vrei sa scrii?big grin

| d3liutza explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns!
Eu scriu pentru ca imi place foarte mult, dar nu tin neaparat sa public o carte. E doar o idee.
De aproximativ 4 ani ma retrag in universul pe care il creez in caiete. Ma face sa ma simt minunat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru d3liutza):

Foarte frumos, dar vezi sa nu cazi in vreo depresie sau ceva de genul asta din cauza ca realitatea nu e ca in carte. Sunt frumoase cartile dar nu trebuie fugit de realitate in ele happy de curiozitate cati ani ai?happy

| d3liutza explică (pentru anonim_4396):

Bine, voi avea grija. happy In septembrie implinesc 16 ani.

10 răspunsuri:
| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

La poezii nu te pot ajuta, nu ştiu prea multe despre ele laughing
Dar eu zic să încerci să o scrii. Adică... "Dacă nu rişti, nu câştigi". Gândeşte-te că orice este plăcut de o parte din oameni, dar de cealaltă nu. Dar consultă-te şi cu profesorii. Să-ţi zică dacă eşti pregătită să scrii o carte. Eu am vrut să scriu una, dar nu prea am avut posibilităţi.
Oricum, baftă :*

| xBya a răspuns:

Dar de ce tii neaparat sa scrii poezie? Poti la fel de bine, poate chiar mai bine, sa scrii proza. Nu`ti bate capu' degeaba cu ceva la care nu te pricepi asa bine.
Si pareri negative mereu vor exista. Nu exista lucru in lumea asta care sa satisfaca absolut orice om, peste tot dai de careva care nu inghite treaba pe care o faci. Asta nu trebuie sa te intimideze. Criticile ar trebui sa te ajute sa devii mai buna in ceea ce faci, nicidecum sa te opreasca.

| չﻨгﻪรէﻨĸ a răspuns:

Daca profii au zis ca ai talent, de ce sa nu incerci? Si e imposibil ca o carte sa le placa tuturor oamenilor...De exemplu, daca ii citesc bunicii Twilight iti dai seama o.O. Oricum, merita sa incerci.Iar in legatura cu poeziile, sunt si unele fara rima care suna frumos.Bafta la carte si sa-mi trimiti o copie.winking

| NeverSayNever a răspuns:

Fa ceea ce simti lasa-te purtata de cuvinte.Mersi la multi ani si tie si astept si eu o copie.

| d3liutza explică:

Va multumesc din suflet tuturor! Sunteti foarte draguti!
@varanudorm74: Mi-ar face placere!
@simomih: Multumesc!

| simomih a răspuns:

Este clar ca talent ai, probabil mai trebuie slefuit.Ai putea vorbi cu o profesoara de romana care sa te indrume. Oricum iti sugerez sa faci ceea ce iti doresti si sa nu tii cont de ceea ce vor ceilalti.Intotdeauna vor fi oameni care sa te placa si sa le placa ceea ce scrii, dar sunt si altii carora le va displacea.Atata timp cat iti place tie nu conteaza ce cred ceilalti.Mult succes si abia astept sa o citesc!

| AntoSweet a răspuns:

Eu zic sa ai incredere in tine si sa faci totul din suflet si sunt mai mult ca sigura ca oamenilor o sa le placa! Incearca sa inchizii ochii si sa incerci sa ''zbori'' si sa te lasi purtata de compunerile sau poeziile pe care le faci!