| spinosul a întrebat:

Care imi poate da niste poezii frumoase, indiferent de autor, dar nu poezii moderne cu rime albe, ci poezii rimate... Dau funda pentru cea mai buna

Răspuns Câştigător
| Denyyy_1318 a răspuns:

Vasile Alecsandri are niste poezii foarte frumoase: Miezul iernii,Gerul, Bradul,Sania,La gura sobei,Noaptea, Dimineaţa, Fântâna, Malul Siretului. Acestea sunt pasteluri, daca nu stiati pastelul descrie un peisaj de natura.

5 răspunsuri:
| Mariya5 a răspuns:

Eminescu are poezii foarte frumoase in stil clasic iti recomand urmatoarele "Lacul","Copii eram noi amandoi","De cate ori. iubito","Fiind baiet paduri cutreieram","Glossa","Iar cand voi fi pamant","Nu voi mormant bogat","Pe langa plopii fara sot" si mai sunt multe uite un link http://www.romanianvoice.com/poezii/poeti/eminescu.php

| luluta a răspuns:

Preferata mea :
Un diamant,impozant,
Masurand in greutate
Nu mai stiu cate karate,
Zise mandru spre carbune:
Spune, oare cine-o fi de vina
Ca suntem intr-o vitrina
Impreuna asezati,
Crezi ca suntem frati?
Iar huila cam sfios
I-a raspuns politicos:
De ce printre minerale
Stau alaturi de matale?
Suntem amandoi carbon!
Ba pardon!
Tu esti negru si urat
Si mai mult decat atat,
Vad ca nu-ti dai seama bine
Negriciosule, cu mine
Chiar de-am fi la fel de tari,
Cum cutezi sa te compari?
Nu vezi ce structura fina
E-n faptura-mi cristalina?
Spuse mandrul diamant
Pe un ton cam arogant.
Iar carbunele, lezat,
Pe moment i-a replicat.
Bine-ar fi sa-ti amintesti,
Pe cand tu doar stralucesti,
Eu prin flacara mea vie
Lumii darui energie.
Drept e ca nu doar splendoarea
Poate garanta valoarea.

| Petrescu_Iudita-Ioana_1994 a răspuns:

Uite, îmi vin în minte doar câteva: Petrarca-De nu-i iubire, Adrian Păunescu- Nebun de Alb, Nichita Stănescu- Emoție de Toamnă, Mircea Dinescu- Sunt Tânăr, Doamnă! și Radu Stanca- Corydon. Spune-mi care ți-a plăcut cel mai mult happy

| spinosul explică (pentru Petrescu_Iudita-Ioana_1994):

Mi-a placut Nebun de alb -A.Paunescu si Corydon-R.Stanca.Mersi pentru ele.

| odorogea a răspuns:

Adrian Paunescu, imbina trecutul cu prezentul, foarte bine.