| Katlynn1m a întrebat:

Imi puteti recomanda niste carti(romane) de dragoste,crima,mister,detectiv, drama etc.? Sa fie interesante, dau funda!

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna! Iti recomand urmatoarele romane de dragoste:
Emily Bronte-"La rascruce de vanturi
Margaret Mitchell-"Pe aripile vantului"
Jane Austen-"Ratiune si simtire',"Mandrie si prejudecata", "Mansfield Park", "Emma', "Manastirea Northanger", "Persuasiune"
Alexandre Dumas-tatal-"Laleaua neagra"
Alexandre Dumas-fiul-"Dama cu camelii"
Ionel Teodoreanu-"Lorelei"
Garabet Ibraileanu-"Adela"
Lev Tolstoi-"Anna Karenina"
Charlotte Bronte-"Jane Eyre"
Daphne du Maurier-"Rebecca", "Golful francezului"
Mircea Eliade-"Maitrey', "Nunta in cer", "Noaptea de sanziene"
Stendhal-"Rosu si negru"
Victor Hugo-"Notre Dame de Paris"
Cella Serghi-"Panza de paianejen"
Camil Petrescu-"Patul lui Procust","Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi"
Romane politiste:
"Piatra lunii'-Wilkie Collins
toate romanele Agathei Christie
seria ''Melania'' si seria ''Minerva'' a Rodicai Ojog-Brasovenau
seria "comisarul Maigret" a lui Georges Simenon (toate romanele din aceasta serie traduse in limba romana)
seria ''Sherlock Holmes''-Arthur Conan-Doyle
"Fantoma de la opera", "Misterul camerei galbene'-Gaston Leroux
"Somnul de veci", "Doamna din lac"- Raymond Chandler
Sper ca ti-au ajutat sugestiile mele! Lectura placuta si o seara frumoasa iti doresc!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Katia demonul albastru-Principsa Martha Bibescu
Misterul narcisei galbene-Edgar Wallace
Mana dreapta a diavolului-Dennis McShade
Razbunatorul-Edgar Wallace

| zaratu a răspuns:

Colectionarul de istorie
sherlo holmes

| ZambetDeGheata a răspuns:

Parinoush Saniee-Cel care ma asteapta, Agatha Cristie-O crima anuntata, Ceasurile, Academia Vampirilor, A 16a luna, Suzanne Collins- Jocurile Foamei, Jocul Minciunii, Micutele Mincinoase, Nu plange sub clar de luna, L. J Smith-Ritualul, Puterea, Captiva, Despartirea, Marc Levy- Sapte zile pentru o eternitate, Marc Levy-Unde esti?, Tudor Chirila-Exercitii de echilibru, Lili St. Crow- Altfel de ingeri, Marc Levy- Prima zi, Ion Minulescu-Corigent la limba romana, Mihail Drumes- Invitatia la vals, Ann Brashers- Vara pantalonilor calatori etc etc etc

| Madalina_Andreea_1998_EFY6 a răspuns:

Daca vrei de dragoste interesante recomand din tot sufletul Maitreyi. Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi.