Întrebare recomandată | Ceva123 a întrebat:

Mi-am propus sa scriu o carte si chiar am reusit, dar daca vreau sa o trimit la o editura cum fac si la ce editura ar trebui sa o trimit? FUNDITA!

Răspuns Câştigător
| felixbbimage a răspuns:

Pe scurt, va trebui sa faci urmatoarele:
Paşii de urmat pentru a publica o carte la Editura Media Image:
- Autorul îşi prezintă intenţia de a publica o lucrare. Manuscrisul - scris de mână, tipărit sau în format electronic - va fi transmis prin poştă, e-mail clasic sau prin www.transfer.ro (format doc sau pdf). Dacă aveţi şi designul coperţii, aceasta poate fi transmisă ca jpg, png, sau tiff, dacă nu, îl realizăm noi.
- Analiza durează maxim două zile;
- În cazul avizării pozitive a conţinutului, editura va pregăti forma finală pentru tipar (tehnoredactare dacă e cazul, copertă etc.), nu înainte de a fi semnat un contract cu autorul;
- Contractul prevede condiţiile şi cerinţele în care va fi executată lucrarea.
- Autorul nu trebuie să cesioneze Editurii Media Image dreptul de autor pe perioada contractului;
- Editura pregăteşte forma finală pentru tipar şi o prezintă autorului. Autorul răspunde de originalitatea lucrării. In contractul dintre părţi se specifică faptul că editura nu publica manuscrisul fără acordul autorului;
- Autorul va fi consultat şi va da Bun de Tipar pentru copertă şi text;
- După tipărire coletul cu cărţi este transmis autorului prin poşta rapidă;
- Plata se face prin ramburs, la primirea coletului;
- Editura pune la dispoziţie I.S.B.N- ul şi descrierea C.I.P;
- Editura Media Image asigură tipărirea lucrării. Primul tiraj trebuie să includă 7 exemplare pentru Depozitul Legal de Carte (conform legislaţiei: Legea 111/1995);
- Editura livrează autorului tirajul la termenul stabilit;
- Autorul este liber sa-şi comercializeze cărţile la preţul dorit.
Cel putin asa procedam la editura noastra :))

3 răspunsuri:
| MEIALI a răspuns:

Eu cred ca cea mai buna editure este leda

| Robin0744 a răspuns:

Nu vei primi niciun răspuns dacă o trimiți. Trebuie să contactezi un editor, să accepte în primul rînd să o citească și apoi eventual să o publice. Eventual să o citească un scriitor consacrat și să te recomande unei edituri (dacă îi place cartea). Ce fel de carte e? Nu e tot una dacă e o operă literară sau o carte utilitară, de pildă una de bucate. Editurile au profilul lor și în funcție de tipul cărții poți găsi editurile potrivite.

| IF45e a răspuns:

Vezi care editura are mai mare succes la cititori dupa parerea mea e Corint.