| ApaMineralaPlata a întrebat:

Buna TPU trebuie sa scriu figura mamei din Hronicul si Cantecul Varstelor si nu stiu ce as putea sa scriu :-s ma puteti ajuta va rog happy multumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| fetitacreionas a răspuns:

Bună. Păi eu am terminat de citit recent acest roman-biografic. Mama lui Lucian era foarte curajoasă. Şi este în roman un fragment unde se scrie despre faptul că în satul lui de baştină (Lancrăm mi se pare că se numeşte) au ars două uliţi şi mama lui a stat cu căldarea de apă în mână şi a păzit stogul cela de fând şi, de fapt, toată curtea. De atunci Lucian a avut acel sentiment că orice s-ar întâmpla mama lui va fi alături şi va rezolva numaidecât orice problemă. Sunt câteva pagini în care se vorbeşte doar despre mamă, poţi să cumperi cartea sau s-o împrumuţi şi să -l citeşti, căci romanule tare frumos.