| eu_1628 a întrebat:

Care ma ajuta si pe mine sa fac caracterizarea mamei din opera "Hronicul si cantecul varstelor"?

1 răspuns:
| izabela1234 a răspuns:

Mama era ''fara multa scoala, cu instincte materne si feminine preistorice-in sensul deplinatatii vitale, grele, masive''. Nu avea cunostinte folclorice deosebit de bogate dar traia intr-o lume croita pe masura celei folclorice, Fiinta impersonala, fara gand intors asupra ei insasi, mama era substanta activa in jurul careia luau infatisare palpabila toate randuielile vietii noastre