| anonim_4396 a întrebat:

Vă rog frumos, să îmi faceți o listă cu titlurile unor cărți recomandate în liceu! Vreau să îmi îmbogățesc vocabularul și gramatică citind cărți deoarece sunt pe MATE-INFO iar pe acest profil nu se pune accentul pe literatură!

6 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Cărțile pentru bac laughing
Eu nu le-am citit?, citeam orice altceva. ( fost mate-info aici)
Însă cred că ar trebui să te uiți pe site uri de cărți la descrieri. Despre ce te-ar tenta să citești?
Ce gen?
Câțiva dintre autorii mei preferați ar fi Haruki Murakami( primul în top ), Khaled Hosseini, Schmitt, Fredrik Backman. Încearcă orice de la ei ^^
Poți să începi să te uiți și la vloguri despre cărți pe yt ( Irina citește de exemplu) acolo sunt multe recomandări faine.
Mie îmi plăceau în liceu și cărți cu ficțiune istorică Printre tonuri cenușii, O mare de lacrimi, Un baiat pe lista lui Schindler
Alte titluri în minte nefiind cele de la autorii enumerați mai sus ca favoriți ar fi Eleganța ariciului, O viață de vânzare, Micul prinț ( nu e de copii happy ) Darul lui Jonas, Sînt o babă comunistă, Unul dintre noi minte, Pacienta tăcută
Zi ce gen ai prefera și dacă am citit cărți din acel gen îți dau mai multe recomandări

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ion de Liviu Rebreanu. La cum e cartzulia asta trebuie sa te apuci de pe acum ca sa o termini pana la finalul liceului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru zurick):

Science-Fiction & Fantasy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am terminat-o intr-o saptamana!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu intr-o saptamana am citit 80 de pagini laughing Esti un adevarat pionier! Chiar soldat viteaz as zice. Respecte multe!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc happy!