| NutellaLover69 a întrebat:

Vreau o lista cu facultati (de preferat in Bucuresti) cu profil exclusiv de informatica (sau unde nu se pune accentul pe alte materii pe langa info).

Sunt la liceu pe profil de mate-info bilingv, intru a 11-a la anul si nu stiu la ce facultate sa dau dupa liceu. Vreau sa ma axez cat mai mult posibil pe informatica. Insa tot ce gasesc sunt facultati cu profil de mate-info + alte materii.

Va rog fara raspunsuri de tipul "Da' cauta si tu pe google ca d-aia ai net". Am cautat si intentionez sa caut in continuare. Problema e ca daca intru pe site-ul unei anumite facultati normal ca o sa zica numai de bine acolo. In schimb vreau pareri reale. Pe forumuri am mai cautat dar pana acum n-am gasit mare lucru.

Funda pentru raspunsul care ofera cat mai multe informatii (chiar si link-uri aditionale ca sa ma pot informa si singura in continuare).

Răspuns Câştigător
| Romeo44 a răspuns:

Buna.
Cum a spus si suntserios jos, o sa faci multa matematica si eventual fizica(depinde de ce sectie alegi).
1. Daca te descurci la fizica(mecanica, curent electric si termodinamica) foarte bine, poti alege facultatea de Automatica si Calculatoare de la politehnica (acolo o sa ai de ales intre sectia de Calculatoare si tehnologia informatiei si ingineria sistemelor), la ambele faci matematica/fizica/informatica (doar ca la ingineria sistemelor, vei face mai multa fizica). Mai ai si optiunea sa mergi la facultatea de electronica, telecomunicatii si tehnologia informatiei, unde au la fel un profil de Calculatoare si tehnologia informatiei(dar aici inclini putin si spre electronica/telecomunicatii).
2. In caz ca nu te descurci cu fizica, poti opta pentru Universitatea din Bucuresti, la facultatea de Matematica-Informatica, sectia Informatica, unde faci doar matematica si informatica.
3. Cibernetica/Informatica economica, la ASE. Nu cunosc persoane care au mers acolo, dar ar fi ok sa stii ca exista si facultatea/specializarile asta/astea.
Oriunde te duci vei face matematica pana te vei plictisi, deci pregateste-te.
Daca alegi varianta 1. vei fi inginer si vei avea o gama larga de alegeri pentru munca.
Daca alegi varianta 2. vei fi analist programator/licentiat in informatica, adica vei fi un programator(dezvoltator de software).
Daca alegi varianta 3. idk iti las site-ul si citesti tu.

Link pentru 1. https://acs.pub.ro/prezentare/despre-noi/
http://www.electronica.pub.ro/......-de-studiu

Link pentru 2. http://fmi.unibuc.ro/ro/prezentare/informatii_generale/

Link pentru 3. http://csie.ase.ro/programe-licenta

Bafta :)

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lucurile sunt suficient de simple. Ai doua variante mari si late de facultati de profil IT.

Automatica si Calculatoare de la politehnica unde poti alege sectia de Calculatoare si mai tarziu partea de Tehnologia Informatiei daca vrei accent pe partea de software.

A doua varianta e la universitate facultate de mate info unde ai departamentul de info. Aici se axeaza exclusiv pe partea de software.

Orice varianta ai alege nu ai sa faci doar informatica asa cum iti imaginezi tu. Vei avea in ambele cazuri cursuri de matematica, logica matematica si alte asemenea materii conexe. Cu precizarea ca la Automatica si Calculatoare vei mai face si cursuri legate de partea de electronica si hardware.