| AliGab a întrebat:

Buna tuturor! Am o nelamurire. Care varianta este corecta: "acel moment cand" sau "acel moment in care"? Sau ambele variante sunt corecte?

6 răspunsuri:
| AliGab explică:

In ce situatie se foloseste prima varianta si in ce situatie a doua varianta?

| AliGab explică:

M-as duce sa o intreb pe fosta mea diriginta. Slava Domnului ca inca este in viata, dar mi-e destul de greu sa ajung in satul meu natal doar pentru o asemenea intrebare dupa 26 de ani. Ma gandeam ca odata ce dai un raspuns vei sti sa il argumentezi. O sa mai astept si alte raspunsuri. Multumesc!

| blairelovesmusic a răspuns:

Ambele variante sunt corecte deci le poti folosi in orice situatie.

| AliGab explică (pentru blairelovesmusic):

Am inteles, dar trebuie sa fie niste reguli. Care sunt acelea? Oare este vreun profesor de romana sa explice? Mentionez ca nu sunt vreo eleva care vrea sa isi faca tema :-), ci este doar o curiozitate care a trecut de prima tinerete

| Anonimulll22352 a răspuns:

Depinde de situație

| AliGab explică (pentru Anonimulll22352):

Care sunt situatiile, regulile de folosire a fiecarei versiuni?