| valeria005 a întrebat:

Buna tuturor, ma puteti ajuta si pe mine, va rog. As vrea toate modurile verbelor ( personale, nepersonale) la toate timpurile, fiecare amanuntit. Multumesc anticipat tuturor.

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Verbul "a merge"
I.MODURI PERSONALE

1.Modl indicativ
-timpul prezent:
Eu merg
Tu mergi
El/ea merge
Noi mergem
Voi mergeti
Ei merg.
-timpul viitor (simplu)
Eu voi merge
Tu vei merge
El/ea va merge
Noi vom merge
Voi veti merge
Ei/ele vor merge.
Acest timp se formeaza cu auxiliarul verbului "a vrea" + prezentul verbului de conjugat.
-tmpul viitor 2
Eu voi fi mers
Tu vei fi mers
El/ea va fi mers
Noi vom fi mers
Voi veti fi mers
Ei/ele vor fi mers.
Acest timp se formeaza cu auxiliarul verbului "a vrea" + "auziliarul verbului "a fi" + participiul verbului de conjugat
-timpul perfect compus
Eu am mers
Tu ai mers
El/ea a mers
Noi am mers
Voi ati mers
Ei/ele au mers
Acest tipm se formeaza cu auxiliarul verbului "a avea" + participiul verbului de conjugat.
-timpul imperfect
Eu mergeam
Tu mergeai
El/ea mergea
Noi mergeam
Voi mergeati
Ei/ele mergeau
( aici intorci perfectul compus, adica paretea din fata o pui in spate exemplu: am+mers=merge+am)
Acest timp se foarmeaza cu prezentul verbului de conjugat+ auxiliarul verbului "a avea"
-timpul perfect simplu
Eu mersei
Tu mersesi
El/ea merse
Noi merseram
Voi merserati
Ei/ele mersera.
(aici ai la sfarsit plural chestia cu "r")
-timpul mai mult ca perfectul
Eu mersesem
Tu mersesesi
El/ea mersese
Noi merseseram
Voi merseserati
Ei/ele mersesera
(aici ai forma la fel ca la perfectul simplu, doar ca INTOTDEAUNA are intre verb si "r" "se". )
2.Modul conjunctiv
Are conjunctia "sa"
-timpul prezent (singurul care se invata in clasa a V-a)
Eu sa merg
Tu sa mergi
El/ea sa mearga
Noi sa mergem
Voi sa mergeti
Ei/ele sa mearga
Acest timp se formeaza cu conjuntia "sa"+prezentul verbului de conjugat.
-tipmul perfect (asta se invata intr-a VII-a)
Eu sa fi mers
Tu sa fi mers
El/ea sa fi mers
Noi sa fi mers
Voi sa fi mers
Ei/ele sa fi mers
Acest timp se formeaza cu conjunctia "sa" + auxuliarul verbului "a fi" + participiul verbului de conjugat.
3.Modul conditional-optativ
Acest mod exprima o dorinta conditionata
-timpul prezent(singurul care s einvata intr-a V-a)
Eu as merge
Tu ai merge
El/ea ar merge
Noi am merge
Voi ati merge'
Ei/ele ar merge
Acest timp se formeaza cu auxiliarul verbului "a avea" + prezentul verbului de conjugat.
-timpul perfect (asta se invata intr-a VII-a)
Eu as fi mers
Tu ai fi mers
El/ea ar fi mers
Noi am fi mers
Voi ati fi mers
Ei/ele ar fi mers.
Acest tipm se formeaza cu auxiliarul verbului "a avea"+ auxiliarul verbului "a fi" + participiul verbului de conjugat

II.MODURI NEPERSONALE.
1.Modul infinitiv
a merge
2. Modul gerunziu
mergand
3.Modul participiu
mers
Modul acesta se termina in "t" sau "s"
(depinde de felul verbelor, de exemplu. la "a merge" se termina in "s", dar sunt unele verbe la care se termina in "t", de exemplu "a face" la participiu vine "facut")
4.Modul supin
de/dupa mers
Moul acesta se formeaza cu prepozitiile de/dupa + participiul verbului de conjugat.

ps: sper sa fi inteles ceva din toata chestia asta big grin

4 răspunsuri:
| Ramona000 a răspuns:

Verbul "a merge"
I.MODURI PERSONALE

1.Modl indicativ
-timpul prezent:
Eu merg
Tu mergi
El/ea merge
Noi mergem
Voi mergeti
Ei merg.
-timpul viitor (simplu)
Eu voi merge
Tu vei merge
El/ea va merge
Noi vom merge
Voi veti merge
Ei/ele vor merge.
Acest timp se formeaza cu auxiliarul verbului "a vrea" + prezentul verbului de conjugat.
-tmpul viitor 2
Eu voi fi mers
Tu vei fi mers
El/ea va fi mers
Noi vom fi mers
Voi veti fi mers
Ei/ele vor fi mers.
Acest timp se formeaza cu auxiliarul verbului "a vrea" + "auziliarul verbului "a fi" + participiul verbului de conjugat
-timpul perfect compus
Eu am mers
Tu ai mers
El/ea a mers
Noi am mers
Voi ati mers
Ei/ele au mers
Acest tipm se formeaza cu auxiliarul verbului "a avea" + participiul verbului de conjugat.
-timpul imperfect
Eu mergeam
Tu mergeai
El/ea mergea
Noi mergeam
Voi mergeati
Ei/ele mergeau
( aici intorci perfectul compus, adica paretea din fata o pui in spate exemplu: am+mers=merge+am)
Acest timp se foarmeaza cu prezentul verbului de conjugat+ auxiliarul verbului "a avea"
-timpul perfect simplu
Eu mersei
Tu mersesi
El/ea merse
Noi merseram
Voi merserati
Ei/ele mersera.
(aici ai la sfarsit plural chestia cu "r")
-timpul mai mult ca perfectul
Eu mersesem
Tu mersesesi
El/ea mersese
Noi merseseram
Voi merseserati
Ei/ele mersesera
(aici ai forma la fel ca la perfectul simplu, doar ca INTOTDEAUNA are intre verb si "r" "se". )
2.Modul conjunctiv
Are conjunctia "sa"
-timpul prezent (singurul care se invata in clasa a V-a)
Eu sa merg
Tu sa mergi
El/ea sa mearga
Noi sa mergem
Voi sa mergeti
Ei/ele sa mearga
Acest timp se formeaza cu conjuntia "sa"+prezentul verbului de conjugat.
-tipmul perfect (asta se invata intr-a VII-a)
Eu sa fi mers
Tu sa fi mers
El/ea sa fi mers
Noi sa fi mers
Voi sa fi mers
Ei/ele sa fi mers
Acest timp se formeaza cu conjunctia "sa" + auxuliarul verbului "a fi" + participiul verbului de conjugat.
3.Modul conditional-optativ
asta am gasit si eu pe net

| AwawawMPN a răspuns:

Modurile personale:
1. Modul Indicativ. În care intră:
-Prezentul.(ex.eu cînt, tu cînţi, el cîntă, noi cîntăm, voi cîntaţi, ei/ele cîntă)
-Imperfectul(ex.eu cîntam, tu cîntai, el/ea cînta, noi cîntam, voi cîntaţi, ei/ele cîntau)
-Perfectul simplu.(ex.eu cîntai, tu cîntaşi, el/ea cîntă, noi cîntarăm, voi cîntarăţi, ei/ele cîntară)
-Perfectul compus.(ex. eu am cîntat, tu ai cîntat, el/ea a cîntat, noi am cîntat, vooi aţi cîntat, ei/ele au cîntat)
-Mai mult ca perfectul.(ex. eu cîntasem, tu cîntasei, el cîntase)
-Viitorul anterior.(ex. tu vei cînta, eu voi cînta, el/ea va cînta, noi vom cînta, voi veţi cînta, ei/ele vor cînta)

2. Modul Conjuctiv. În care intră:
-Prezent (ex. să cînt, să cînţi, să cînte, să cîntăm, să cîntaţi, să cînte)
-Perfect(ex. eu să fi cîntat, tu să fi cîntat, el să fi cîntat, noi să fi cîntat, voi să fi cîntat, ei/ele să fi cîntat.)

3. Modul Condiţional-Optativ. În care intră:
-Prezent(ex. eu aş cînta, tu ai cînta, el ar cînta, noi am cînta, voi a-ţi cînta, ei/ele ar cînta)
-Perfect(ex. eu aş fi cîntat, tu ai fi cîntat, el ar fi cîntat, noi am fi cîntat, voi aţi fi cîntat, ei/ele ar fi cîntat)

Modurile nepersonale ale verbelor:
1. Infinitivul(a cînta)
2.Gerunziul(cîntînd)
3.Participiul(cîntat/ă)
4. Supinul(de cîntat)

| valeria005 explică:

Mai am nevoie si de modul personal potential, si cel imperativ... maresi anticipat!; )

| valeria005 explică:

Scuze, as vrea sa pot da mai multe funde, dar ''primul venit, primul sosit''.