| ioanabombonica a întrebat:

Verbul a lua la toate timpurile si modurile personale si nepersonale

Răspuns Câştigător
| AnnaLooove a răspuns:

Modul indicativ, timpul prezent: iau, iei,ia, luam, luati, iau.
modul indicativ, timpul, timpul imperfect: luam, luai, lua, luam, luati, luau.
modul indicativ,timpul perfect-compus:am luat, ai luat, a luat, au luat, ati luat, au luat.
modul indicativ, timpul perfect-simplu:luai, luasi, lua,luaram, luarati,luara
modul indicativ, timpulmai mult ca perfect:luasem, luasesi, luase, luaseram, luaserati,luasera.
modul indicativ, timpul viitor: voi lua, vei lua, va lua, vom lua, veti lua, vor lua.
modul indicativ, timpul vitor popular: a)am sa iau, ai sa iei, are sa ia, avem sa luam, aveti sa luati, au sa ia.
b)o sa iau, o sa iei,o sa ia, o sa luam, o sa luati, o sa ia.
c)oi lua, ai lua, o lua, om lua, ati lua, ar lua.
modul conjunctiv, timpul prezent: sa iau, sa iei, sa ia, sa luam, sa luati, sa ia.
modul conjunctiv, timpul perfect:eu sa fi luat, tu sa fi luat, el/ea sa fi luat, noi sa fi luat, voi sa fi luat, ei/ele sa fi luat.
modul conditional-optativ, timpul prezent: as lua, ai lua, ar lua, am lua, ati lua, ar lua.
modul conditional-optativ, timpul perfect:as fi luat, ai fi luat, ar fi luat, am fi luat, ati fi luat, ar fi luat.
modul imperativ:ia!, luati!(afirmativ), nu lua!, nu luati!(negativ)
modul infinitiv:reprezinta forma din dictionar(a lua)
modul gerunziu:luand
modul supin: se formeaza cu ajutorul prepozitiilor :de, la, pentru

Fundaaaa!

1 răspuns:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Dacă dădeai un search în DEX, îl găseai conjugat exact așa cum voiai tu :
http://dexonline.ro/definitie/lua.
Baftă!