| angela123 a întrebat:

BUNA as sa-mi spuneti modurile si timpurile la verb da daca puteti sa imi dati si exemple la fiecare.
Dau fundita la cel care ma ajuta.

4 răspunsuri:
| Miru2004 a răspuns:

Moduri personale :
-Indicativ
-prezent:invat
-imperfect:invatam
-perfect compus:am invatat
-perfect simplu:invatai
-mai mult ca perfect:invatasem
-viitor:voi invata
-Conjunctiv
-prezent : sa invat
-perfect:sa fi invatat
-Imperativ:Invata!(porunca, indemn)
-Conditional-optativ
-prezent:as invata
perfect:as fi invatat

Modurile nepersonale
-Infinitiv:a desena(forma de dictionar a verbului)
-Participiu:as fi desenat
-Gerunziu:desenand
-Supin:dupa desenat, inainte de desenat

| Lovepoison a răspuns:

Uite aici:
I. Moduri
A. Nepersonale sau nepredicative
1. Modul infinitiv: "a face, a scrie, a merge, etc."
2. Modul gerunziu: " facand, scriind, mergand, etc."
3. Modul supin: " de facut, de scris, de mers, etc."
4. Modul participiu: "facut, scris, mers, etc"
B. Personale sau predicative
1. Conjunctiv: sa fac, sa scriu, sa merg
2. Conjunctiv perfect: sa fi facut, sa fi scris, sa fi mers
3. Imperativ: (tu) fa! (voi) faceti! (tu) scrie! (voi) scrieti! etc.
4. Conditional-optativ: "as face, as scrie, as merge, etc."
5. Conditional-optativ perfect: "as fi facut, as fi scris, as fi mers, etc."
6. Modul prezumtiv (nu e prevazut in programa, dar e util) : "eu as/voi fi facand, eu as/voi fi scriind, eu as/voi fi mergand, etc"
7. Indicativul (are 11 subtimpuri)
A. Timpul prezent:"eu fac, eu merg, eu scriu, etc."
B. Perfect compus: "eu am facut, eu am scris, eu am mers, etc."
C. Perfect simplu: "eu facui, eu scrisei, eu mersei, etc."
D. Mai mult ca perfectul: "eu facusem, eu scrisesem, eu mersesem, etc."
E. Imperfectul: "eu faceam, eu scriam, eu mergeam, etc."
F. Viitor: "eu voi face, eu voi scrie, eu voi merge"
G: Viitor 2: "eu voi fi mers, eu voi fi scris, eu voi fi mers, etc"
H. Viitor popular:"eu oi merge, eu oi scrie, eu oi face, etc."
I. Viitor popular 2: eu ăi face, eu ăi scrie, eu ăi merge, etc.
J. Viitor popular 3 (cu toate conjugarile, ca e mai greu) : Eu oi merge, tu ăi merge, el/ea o merge, noi om merge, voi ăti merge, ei/ele or merge.

Sper ca te-am ajutat! O zi buna!

| BitterCandy a răspuns:

A. MODURI PREDICATIVE ŞI PERSONALE
I. MODUL INDICATIV
1. Timpul prezent – indică desfăşurarea acţiunii în momentul vorbirii
[eu]învăţ
[tu]înveţi
[el/ea] învaţă
[noi]învăţăm
[voi]învăţaţi
[ei/ele]învaţă
2. Timpul imperfect – exprimă o acţiune trecută, care se desfăşoară în acelaşi timp cu o altă acţiune trecută, arătând durata.
învăţam
învăţai
învăţa
învăţam
învăţaţi
învăţau
3. Timpul perfect compus – exprimă o acţiune trecută şi terminată în momentul vorbirii.
am învăţat
ai învăţat
a învăţat
am învăţat
aţi învăţat
au învăţat
4. Timpul perfect simplu – exprimă, în limba literară, o acţiune petrecută şi încheiată în trecut.
învăţai
învăţaşi
învăţă
învăţarăm
învăţarăţi
învăţară
5. Timpul mai mult ca perfect – exprimă o acţiune trecută şi terminată înaintea altei acţiuni trecute.
învăţasem
învăţaseşi
învăţase
învăţaserăm
învăţaserăţi
învăţaseră
6. Timpul viitor – exprimă o acţiune care se va desfăşura după momentul vorbirii.
voi învăţa
vei învăţa
va învăţa
vom învăţa
veţi învăţa
vor învăţa
7. Timpul viitor anterior – exprimă o acţiune viitoare care se va desfăşura înaintea altei acţiuni viitoare.
voi fi învăţat
vei fi învăţat
va fi învăţat
vom fi învăţat
veţi fi învăţat
vor fi învăţat
8. Timpul viitor din limba vorbită – se construieşte din :
a)„o" invariabil + conjunctivul verbului de conjugat
o să învăţ
o să înveţi
o să înveţe
b)Verbul „a avea" la indicativ prezent +
conjunctivul verbului de conjugat
am să învăţ
ai să înveţi
are să înveţe
c)Alte forme ale verbului „a vrea" + infinitivul verbului de conjugat
oi învăţa
ăi (i) învăţa
o învăţa

II. MODUL CONJUNCTIV
1. Timpul prezent – indică desfăşurarea acţiunii în momentul vorbirii.
să învăţ
să înveţi
să înveţe
să învăţăm
să învăţaţi
să înveţe
2. Timpul perfect – indică desfăşurarea acţiunii înaintea momentului vorbirii. Se formează din conjuncţia „să"+ verbul auxiliar „fi" (invariabil) + participiul verbului de conjugat.
să fi învăţat

III. MODUL CONDIŢIONAL-OPTATIV
1. Timpul prezent – indică desfăşurarea acţiunii în momentul vorbirii.
aş învăţa
ai învăţa
ar învăţa
am învăţa
aţi învăţa
ar învăţa
2. Timpul perfect – indică desfăşurarea acţiunii înaintea momentului vorbirii. Se formează din formele specifice ale verbului auxiliar (ajutător) „a avea" (aş, ai, ar, am, aţi, ar) + verbul auxiliar „fi" (invariabil) + participiul verbului de conjugat.
aş fi învăţat
ai fi învăţat
ar fi învăţat
am fi învăţat
aţi fi învăţat
ar fi învăţat

IV. MODUL IMPERATIV
(arată acţiuni posibile, asociate cu voinţa vorbitorului de a le vedea realizate, fiind îndemnuri, ordine, porunci)
Nu are timpuri. Are doar forme pentru persoana a II-a singular şi plural.
Învaţă! / Nu învăţa!
Învăţaţi! / Nu învăţaţi!

B. MODURI NEPREDICATIVE ŞI NEPERSONALE
I. MODUL INFINITIV
1. Timpul prezent – indică desfăşurarea acţiunii în momentul vorbirii.
(a) învăţa
2. Timpul perfect – indică desfăşurarea acţiunii înaintea momentului vorbirii. Se formează din cuvântul „a" + verbul auxiliar „fi" (invariabil) + participiul verbului de conjugat.
(a) fi învăţat

II. MODUL GERUNZIU
(arată acţiunea în desfăşurare; se termină în „-ând", sau „-ind")
învăţând

III. MODUL PARTICIPIU
(ajută la formarea unor moduri şi timpuri compuse sau se foloseşte ca adjectiv)
învăţat
învăţată
învăţaţi
învăţate

IV. MODUL SUPIN
(este alcătuit din cuvintele : „de", „cu", „la", „pentru", „după" + participiul verbului)
de învăţat
la învăţat
după învăţat
pentru învăţat

| Georgyana31 a răspuns:

Modurile personale:
1.Indicativ-ma joc
2.Conjunctiv-sa ma joc
3.Conditional-optativ-m-as juca
4.Imperativ-Joaca-te!
Modurile nepersonale:
1.Infinitiv-a juca
2.Gerunziu-jucand (modurile la gerunziu se termina in "ind-ând")
3.Participiu-m-am jucat
4.Supin-de jucat
Timpurile:
Viitor-voi juca
Prezent-ma joc
Trecut-m-am jucat
Perfect Simplu-jucai
Perfect compus-am jucat
Imperfect-jucam
Mai mult ca perfect-jucasem!
Sper ca te-am ajutat!winking