| AcadeaAnonima a întrebat:

Stiu ca adolescentii din ziua de azi nu prea citesc, insa eu sunt o exceptie happy
Imi place foarte mult sa citesc romane, in general de fantezie. Sunt in clubul de lectura la scoala si am citit multe carti, cum ar fi Matilda, Cele trei fete ale lunii, Materii intunecate, Charlie si fabrica de ciocolata, etc. Insa, de cele mai multe ori, optez pentru romane in mai multe parti, adica colectii. Cel mai mult mi-a placut Harry Potter si Vanatorii de fantome. Acum, va intreb daca stiti si voi alte serii / colectii pe care mi le recomandati. Sa fie ceva nu foarte greu, cu magie si, cel mai important, sa nu fiu triste.
Ofer funda

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna!
Iti recomand, dintre romanele fantasy, "Hobbitul'', trilogia "Stapanul inelelor'' ("Fratia inelului'', "Cele doua trunuri'' si "Intoarcerea regelui'') si, bineinteles, "Povestea fara sfarsit''-MIchael Ende.
Lectura placuta si spor in ceea ce faci iti doresc! Un weekend linistit si relaxant!

21 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Stapanul Inelelor.Merita.

| Wøodenpints a răspuns:

Nu pisi, nu ești excepție. Stai jos. Sunt o grămadă care citesc. Doar că cei care o fac nu simt nevoia să iasă în față și să se bată cu pumnul în piept ca tine să vadă toată plebea ce preocupări intelectuale are cineva care culmea, e adolescent.
Da, mulți citesc, însă de obicei căcaturi. Fix ca alea pe care le-ai înșirat și tu.

Puteai doar să ceri niște sugestii de cărți bune, fără fraza aia grețoasă de la început, cu care ai vrut să pari mai interesantă decât restul și crezi că bășinile tale miros mai frumos doar pentru că spre deosebire de alții, tu citești cărți.

| AcadeaAnonima explică (pentru Wøodenpints):

Mai bine stai jos in banca ta, pe nimeni nu intereseaza parerea ta jegoasa. Sincer, mai bine taceai :p Data viitoare, fii mai dragut happy O sa te ajute in viatawinking Sincer, dupa comentariul tau, m-ai facut sa cred esti un mosneag :p
Apropo, sa nu imi mai zici ' pisi ', okay? Nu mi-a placut nici macar introducerea :p

| Max_David_1994 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Cui îi zici tu astea? Mie? Aştept cu nerăbdare să-ţi fie suspendat cont-ul. Da-păi şi astăzi am dat peste unu, care vrea să se dea mare, prin vorbe, şi se dă-n spectacol. Copil MIC!

| Wøodenpints a răspuns (pentru AcadeaAnonima):

Dacă nu te interesa părerea mea jegoasă nu mai puneai întrebarea pe un site public.
Simplul fapt că le scui adevărul în față mucoaselor ca tine m-a ajutat destul de mult în viață.
Da, sunt un moșneag de 24 de ani.
Bine pisi nu-ți place introducerea. Sper ca finalizarea să te satisfacă.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Max_David_1994):

Cui vreau eu. De ce?

| Max_David_1994 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Păi trebuie specifici.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Max_David_1994):

Păi nu scrie acolo deasupra răspunsului "pentru..."?

| AcadeaAnonima explică (pentru Wøodenpints):

Okay, s-o lasam asa. Nu ma cert cu tine, esti mai mare decat mine si mno. Asa e felul tau. Nu stiu cum te-a ajutat asta in viata, dar nu e treaba mea. Doar un lucru m-a deranjat la raspunsul tau : felul in care ai vorbit si faptul ca ai intrat pe intrebarea mea, scriindu-mi un raspuns, dar nu raspunsul cerut de mine. Practic, nu mi-ai raspuns la intrebare. Oricum, imi cer scuze daca te-a deranjat intrebarea mea :/ happy

| Syndre a răspuns:

Dacă ți-a plăcut Harry Potter îți recomand niște serii în genul, dar puțin mai serioase:
-A Tale Of Ice and Fire de George R.R. Martin
-The Night Angel Triology de Brent Weeks.
-Kingkiller Chronic de Patrick Rothfuss.
-The Farseer Trilogy de Robin Hobb
-LOTR de Tolkien
-The First Law de Abercrombie
-American Gods de Neil Gaiman
O lectură plăcută! happy

| Max_David_1994 a răspuns:

Decăt îţi pierzi timpul citind ca un copil, iar după ce ai citit cartea, îţi dai seamna că ai dat banii pe ea degeaba.

| Salontanul a răspuns (pentru Max_David_1994):

Asa este! De cat sa dai banii pe o carte mai bine dai pe o bere. Oricum nu ramai cu nimic in cap. Mai ales daca ai cap ca al tau. Eu mi-am "pierdut" vremea citind si nu-mi pare rau. Singurul lucru ce nu-l inteleg este cum sa stai 2 ceasuri si sa te uiti la bere!

| Max_David_1994 a răspuns (pentru Salontanul):

1. Nu beau că nu am +18 ani.
2. Nu-mi plac poveştile, decat romanele thriller (deci, şi eu citesc).

| Salontanul a răspuns (pentru Max_David_1994):

Ok.

| AcadeaAnonima explică (pentru Max_David_1994):

Nu am inteles nimic, scuze laughing

| Max_David_1994 a răspuns (pentru AcadeaAnonima):

Nu contează.

| Max_David_1994 a răspuns (pentru Salontanul):

Da, un "OK" ironic.

| Ceva123 a răspuns:

Max_David_1994 imi pare rau de tine ca habar nu ai ce e aia o carte si raspunsul la intrebare din partea mea este:
Cronicile Wardstone, Tara Duncan, Vampirii din Morganville, daca preferi thriler politist fantastic seria Anita Blake, Magie si Viclesuguri de -a dreptul ucigatoare.

| IntrebariPentruFilme a răspuns:

Narnia e tot asa sau Stapanul inelelor

| AnaMariaaaAlexAA a răspuns:

Citeste seria Instrumente Mortale si seria Dispozitive Infernale de Cassandra Clare