| Gabz a întrebat:

Va rog daca puteti sa ma ajutati la o tema, este vorba despre "Tren de placere"
1.Atitudinea lui Dn.Georgescu fata de alte personaje
2. Faptele/Actiunea
3.Limbajul/Dialogul
4.Vestimentatia personajelor

2 răspunsuri:
| iubesteOrezul a răspuns:

1. Atitudinea Domnului Georgescu fata de celalalte personaje este una de antipatie [ relatia cu soacra lui ] dar acesta este singurul personaj organizat, care incearca a isi adune familia pentru a se bucura impreuna de excursia la Sinaia.
2.Actiunea se petrece la Sinaia. [ Fuga Domnului Georgescu dupa familia sa timp de 5 ore ]. Actiunea este scurta deoarece este schita [ se prezinta un singur episod din viata unui personaj cu scopul de a le caracteriza ]. Avem un singur fir narativ.
3. Din limbajul lor [ al personajelor ] ne dam seama de statutul lor in societate si de diferenta dintre aparenta si realitate, acestia voind sa para mari oameni dar lipseste educatia. Din dialogul Domnului Georgescu cu soacra lui reiese lipsa de comunicare.
4. Personajele isi pregatesc cele mai frumoase podoabe, pentru a partea educate si adevarate doamne, imbracandu-l pana si pe Ionel in uniforma regelui Carol [ apare din nou raportul realitate/aparenta ].
Sper ca te-am ajutat.

| iubesteOrezul a răspuns:

A parea*