| CaramatescuAndreea a întrebat:

Buna ziua. Nu stiu exact cum sa procedez cu personajele din cartea mea. Este vorba despre o carte cu povestea vietii mele care implica automat si alti oameni. Eu nu dau nume deloc in carte.dar probabil se poate deduce. Cineva mi-a zis ca ar trebui acordul acestora. Este adevarat? Ce zice legea in acest sens?

4 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Printul Harry crezi ca a cerut voie familiei regale britanice inainte de a-si publica memoriile?!
Si acolo apar toti cu numele reale.

| CaramatescuAndreea explică (pentru Holiday):

Asta nu inseamna ca e si legal

| Ilinca2005mau a răspuns:

Nu, nu?
Te poate da în judecată doar dacă introduci în carte detalii foarte personale și controversate ale acelei persoane. Și chiar dacă ar face-o (mici șanse), nimeni nu poate dovedi sursa ta de inspirație. E autobiografia ta! Normal că poți scrie și despre alți oameni!

| McClaire a răspuns:

Nu trebuie să ceri acordul. Persoana respectivă nu poate dovedii practic că despre ea este vorba sută la sută. Sursa de inspirație poate fi luată de oriunde, indiferent dacă persoana respectivă știe sau nu. Foarte mulți autori când scriu folosesc trăsături întâlnite la o anumită persoană. Așa că, liniștit scrie ce consideri tu că e binelaughing))