| L0vely a întrebat:

vineri este ziua prietenei mele si vreau sa ii daruiesc o carte...mai exact, un roman politist. Imi puteti sugera cateva? daca se poate si un mic rezumat al acestora...despre ce este vorbahee hee si cam la ce pret sunt:* Funda!; X multumesc anticipat:*

3 răspunsuri:
| Cccccccccccccorina a răspuns:

Misterul trenului albastru, o crima anulata, misterul din caraibe.Barbati care urasc femeile Millennium 1...Ecouri de dincolo de moarte, cainele galben.
rezumat cainele galben de georges simenon:
ntr-o seara de vineri, comisarul Maigret e chemat la Concarneau pentru a ancheta tentativa de asasinare a lui Mostaguen, cel mai important comerciant de vin din tinut.

A doua zi, la momentul aperitivului, luat alaturi de cativa notabili ai orasului, printre care Jean Servieres, se incearca otravirea acestuia punandu-i-se stricnina in Pernod.

Duminica, masina lui Servieres e gasita goala si patata de sange.

Trei drame in trei zile, de fiecare data petrecute in prezenta unui caine misterios, avind o culoare galbena-murdara.

Spre disperarea impetuosului sau coleg proaspat iesit de pe bancile scolii de politie, Maigret aplica propriile tehnici de investigare, nu tocmai o culme a progresului, dar foarte eficiente.

Rezumat misterul trenului albastru de agatha christie:asta l`am citit:
Ţin să vă spun că această carte este foarte complexă şi sper să rezum cât de bine ştiu eu deoarece sunt prea multe personaje şi începutul e foarte ambiguu şi abia la sfârşit îţi dai seama despre ce era vorba.

Katherine Grey primeşte o moştenire de la o verişoară moartă. După ce a fost anunţată Katherine îşi ia haine noi şi primeşte o scrisoare de la Lady Tamplin care o invită la casa ei din Nisa. Aşa pleacă Katherine Grey din St. Mary mead( unde trăieşte şi Miss Marple). Ruth Kettering primeşte de la tatăl ei milionar, van Aldin, o bijuterie foarte scumpă care a aparţinut unei regine ruse, bijuteria numindu-se Inima de Foc. Van Aldin îi zice fiicei lui că trebuie să divorţeze de Derek Kettering, care are o relaţie cu dansatoarea Mirelle. Însă Ruth are şi e o aventură cu un om de nimic, părerea lui Aldin, şi ea trebuie să se întâlnească cu el la Nisa doar că tatăl ei vine la gară să îşi ia rămas bun. Derek aflând de aventură se îmbarcă cu ea, în secret, în Trenul Albastru. În tren Ruth face cunoştinţă cu Katherine şi cele două încep să povestească. La cină Katherine stă alături de Hercule Poirot. Când ajung la Nisa, conductorul încearcă să o trezească pe Ruth şi constată că e moartă. Aşa începe lunga investigaţie a lui Hercule Poirot şi Katherine Grey, Poirot zicând că e romanul lor poliţist. Katherine ajunge acasă la Lady Tamplin şi face cunoştinţă cu Derek Kettering, cu van Aldin, cu maiorul Knighton, cu Ada Mason, făcându-le un interogatoriu cu Poirot, câteodată pe cont propriu, câteodată împreună. După multe cercetări Poirot împreună cu van Aldin şi Knighton reconstituie scena şi aşa se află adevăratul criminal.

E un roman greu de rezumat aşa că m-am străduit cât de cât să îl fac rezumat.

sper ca te-am ajutat cat am putut:* la multi ani prietenei tale, si distractie placuta

| Oanna99 a răspuns:

Agentul secret. (21 lei) Ecranizare dupa romanul omonim al scriitorului Joseph Conrad. Londra, sfarsitul secolului al XIX-lea. Strazile sunt pline de refugiati, anarhisti, partizani. Printre ei trece aproape nevazut Verloc. Aparent, Verloc este membrul unui grup anarhist. In realitate, el este spion al guvernului rus si totodata furnizeaza informatii inspectorului de politie englez Heat. Noul ambasador rus ii cere o actiune concreta, care sa justifice banii pe care ii castiga. Verloc trebuie sa distruga Observatorul Greenwich. Actiunea va aduce numai necazuri lui si familiei sale.

4 iulie. James Patterson (26 lei) Fantomele trecutului se intorc atunci cand te astepti mai putin. O crima ramasa neelucidata, un cadavru neidentificat, o inscriptie pe un perete: "Nimanui nu-i pasa".

Dupa zece ani, Lindsay Boxer, locotenent de politie, se confrunta cu un caz asemanator. Evenimentele se precipita si ea se refugiaza in casa surorii sale, in pitorescul orasel Half Moon Bay, cautandu-si linistea si incercand sa-si puna ordine in propria viata.

Dar linistea ii este tulburata de vestile despre alte si alte crime, infaptuite dupa acelasi tipar. Lindsay are in fata un drum greu si intortocheat de parcurs, in incercarea de a ajunge la Adevar.

Cadavrul din biblioteca
Agatha Christie (23 lei)
Despre carte: http://rot-izzy.blogspot.com/......istie.html

| chrystyan21 a răspuns:

O crima langa Brasov de Petre Bellu, este un roman politist pe care o sa-l citesca cu mare drag. De rezumat nu-ti mai rezum pentru ca titlul spune tot. Sper sa ii placa prietenei tale, daca ai sa te hotareste sa-l cumperi. Pretul nu este mare, asta pot sa-ti garantez.