| aandrreeey a întrebat:

stiu ca la bac la romana la poezie se da doar tema si viziunea, dar la romane, nuvele si restul se mai poate da si altceva in afara de comentariul propiu-zis si caracterizare?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Practic nu. Teoretic da, se poate da absolut orice, dar răspunsul pentru cerință în fiecare caz este comentariul care trebuie să conțină și o caracterizare scurtă, un rezumat etc. Iar dacă ți se cere caracterizare, practic scrii un comentariu cu partea cu caracterizarea mai lungă. Doar trebuie să fii atent ce ți se cere exact, ca în conluzia finală să incluzi că ipoteza s-a putut dovedi sau nu.