| xPinkey a întrebat:

Am si eu mai multe intrebari laughing
Sunt clasa a 10 iar la romana imi este cam greu cu eseul in sensul ca nu prea stiu ce sa scriu la fiecare.
De exemplu, la tema si viziunea despre lume.
Incep cu descrierea aceea, dupa actiunea sau ce ar trebui mai exact sa ating?
La fel si la
-Caracterizare personaj
-Relatia dintre doua personaje

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Introducerea o faci cum vrei tu, date despre autor, trăsături ale curentului, particularităţi ale operei etc.
Vorbeşti despre temă, titlu, tipul de lirism (în cazul genului epic despre autor homodiegetic sau heterodietic, prezent {subiectiv, obiectiv}, implicat etc).
Apoi despre compoziţie şi structură unde poţi să introduci şi acţiunea
{şi la eseul despre relaţia dintre două personaje sau caracterizare de personaj se face la fel până aici}
Apoi introduci în funcţie de cerinţă ceea ce trebuie {caracterizare, relaţie, viziunea despre lume şi viaţă}, continui cu particularităţi ale curentului\speciei {trăsături în opera respectivă}
***{În caz de poezie faci analiză pe nivel gramatical, lexical, stilistic, etc}
Faci o opinie {opinia e diferită de concluzie} care să fie originalitatea autorului în opera respectivă.
Şi concluzia se face în funcţie de ce îţi cere în cerinţa eseului.
De obicei pe curent literar\specie.