| DelenainTVD a întrebat:

Buuuna.Eu as vrea sa incep sa scriu o poveste, de fapt o carte..am niste idei foarte bune.dar am cateva probleme.:
1.Nu stiu unde sa o scriu? Online sau pe un caiet de-al meu? Adica unde ar fi mai bine?
2.Ce site-uri bune de scris povesti stiti?

Cel mai bun raspuns primeste funda happy

Daca aveti alte sugestii despre carti si povesti. spuneti-le.

32 răspunsuri:
| JomelaMaya a răspuns:

Heii, mi se pare super ceea ce vrei să faci. Sper sa ai succes. Eu as zice să o scrii online, dar site-uri nu stiu care ar fi cel mai bun. Si nu stiu ce exemple sa iti dau, sper ca altii te vor ajuta.

| elysi a răspuns:

Am facut si eu asta mai demult. Dar nu am mai finalizat-o. Eu am scris totul pe hartie. Nu stiu, mie mi se pare pur si simplu ca am mai multa inspiratie cand scriu pe hartie decat pe calculator.

Răspuns utilizator avertizat
| Pawesome a răspuns:

Eu iti recomand sa o scrii online, pe wattpad.com.Trebuie sa iti faci un cont, dupa care poti sa scrii cate povesti vrei. Ceilalti utilizatori pot comenta si vota povestea ta si tu poti citi alte carti scrise de utilizatori.Eu am deja cont, deci daca nu te descurci cu ceva spune-mi

| DelenainTVD explică (pentru Pawesome):

Poti sa imi spui ce nume ai pe wattpad? happy

| Pawesome a răspuns (pentru DelenainTVD):

Ti-am dat prin mesaj

| MEIALI a răspuns:

Eu zic ca mai bine o scrii si pe caiet si online. Poti sa scrii aicea : http://www.wattpad.com/home
Iti faci cont si gata.

| DelenainTVD explică (pentru MEIALI):

Chiar asa o sa o fac.happy mersihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Mă bucur să aud de dorinţa ta. Văd deja că te-ai decis asupra locului în care să postezi, şi anume Wattpad, aşa că aş vrea şi eu link-ul către contul tău, dacă se poate, căci sunt şi eu un membru. happy

| DelenainTVD explică (pentru anonim_4396):

Sigur.poti cauta numele "DelenainTVD". Este numele meu de acolo.Astazi voi incepe noua povestehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru DelenainTVD):

Sa ma anunti cand o postezi, aici ori pe contul meu: wattpad.com/user/BlancheB

| DelenainTVD explică (pentru anonim_4396):

Ok

| bogdan72 a răspuns:

Wattpad.com cred ca e cel mai cunoscut site de profil. Poti sa iti publici povestea/cartea (sau ce o fi), dar poti si sa te inspiri din ce au scris altii.

Acum depinde si ce gen de poveste vrei sa scrii. Daca face parte din gama "literatura de consum" (love story-uri cu happy end, romane cu vampiri, fantasy, SF etc.), wattpad e un site bun. Daca ai pretentii de valoare literara, in mod normal ar trebui sa vorbesti cu o revista sa vezi daca iti publica. Incepand cu revista scolii si continuand cu... Romania literara, Dacia literara, Observator cultural etc. Dar acestea sunt reviste in care publica scriitorii de profil. Nu ar fi nicio minune sa te refuze.

Bine, paragraful anterior a fost legat de publicare. Pana la ea, tu trebuie sa iti scrii povestea sau romanul. Cum faci asta?

1) Limbajul. Trebuie sa iti formezi cat de cat un stil original, al tau. Altfel intri in anonimat. Ca sa ajungi la asta, iti trebuie un vocabular destul de larg. Deci, citeste cat mai multe carti si noteaza intr-un caiet cuvintele si expresiile care iti plac. Te vei folosi de el mai tarziu. In mod normal, daca nu vrei sa iesi in evidenta, nu va fi prea greu sa iti definitivezi un stil propriu, pentru ca - de obicei - simpla preferinta pentru anumite variante ale limbajului se vad indeajuns de bine cand scrii. Daca vrei sa scrii ceva descriptiv, eu ti-l recomand pe Cartarescu, mai exact romanul "Orbitor. Aripa stanga". E greu de citit, dar e unul din cei mai talentati scriitori in ceea ce priveste autenticitatea limbajului si descrierile. Daca optezi pentru epica pura, ti-l recomand pe Eliade. Mie imi plac foarte mult "Noaptea de sanziene" si "Huliganii".

2. Unde scrii. Fiecare om are preferinte. Mircea Cartarescu scrie doar pe hartie. Traian T. Cosovei scrie doar la masina de scris pentru ca nici calculatorul, nici hartia nu fac zgomot. Lui Florin Lazarescu (si mie, de altfel laughing ) ii vine inspiratia doar cand are tastatura in fata. Depinde de tine. Eu prefer tastatura si dintr-un motiv mai obiectiv, si anume pentru ca pot sa sterg si sa corectez de cate ori vreau.

3. Inceputul. Uneori e cel mai greu, alteori e singurul pe care il scrii usor. Eu incep ori cu o descriere, ori cu inceputul momentului numit "Desfasurarea actiunii", iar intriga si expozitiunea se inteleg pe parcurs, de obicei din amintirile protagonistului. Tu faci cum vrei, dar iti recomand sa nu incepi cu ceva de genul "Buna. Ma numesc Lilly si sunt diferita de ceilalti copii" sau "Sunt John, m-am nascut in New York. Tata e om de afaceri si mama... etc.". Nu suport cand vad asta.

4. Personajele. De obicei protagonistul e cheia. Restul personajelor doar se invart in jurul lui. Eu unul nu fac scheme inainte cu actiunea pe scurt si personajele cu trasaturile lor. Te gandesti doar ce tip de personaj vrei sa fie si - prin urmare - cum ar reactiona in situatia in care il pui tu. Trebuie, totusi, sa fii un psiholog bunicel pentru asta.

5. Actiunea. Trebuie sa fie cat mai neasteptata si mai surprinzatoare. Daca cititorul incepe sa intuiasca se va plictisi. Nimanui nu ii place o carte previzibila. Incearca sa surprinzi si sa complici lucrurile mai mult decat erau deja incurcate din cauza intrigii.

5. Sfarsitul e cel care ma impresioneaza cel mai mult, uneori. Daca ai facut o treaba buna pana la el si cititorul a parcurs textul cu placere, la sfarsit trebuie sa il emotionezi. In "Noaptea de Sanziene", sfarsitul este cheia de dezlegare a tot ceea ce se intamplase anterior in roman. Am intarziat o ora la liceu ca sa termin cartea aia. In "Huliganii" sfarsitul e inmormantarea unui personaj care abia se sinucisese. E destul de dramatic. Un alt tip foarte bun de incheiere e "ultimul bun-ramas". E foarte reusit in "Cismigiu&Comp.", cand vechii colegi de liceu se reintalnesc dupa 20 de ani si isi iau adio pentru ultima data, amintindu-si toate lucrurile placute ce se intamplasera candva.

6. Bonus pentru tine. Daca vrei sa participi la un concurs, trebuie sa ai in vedere anumite lucruri. Ca sa impresionezi juriul. Uneori da bine sa plasezi actiunea intr-un timp istoric problematic (Evul Mediu, Primul si al doilea Razboi Mondial, Interbelic, Comunismul, orice revolutie). Tine minte, totusi, ca trebuie sa te documentezi daca alegi asta. Un alt aspect important este tema. Drama existentei, exilul, sclavia, umanitatea ce se ascunde adanc in inima hotilor si a ucigasilor, lumi uitate, iubiri imposibile, etc.

Cam astea ar fi sfaturile mele. Succes! si daca vrei sa te mai ajut, ma poti contacta pe privat. Sunt dispus sa te ajut pe cat ai nevoie.

| mimiwewem a răspuns:

Bună. Îți poți face un blog al tău.

| DelenainTVD explică (pentru mimiwewem):

Unde sa il fac?:S adica pe ce platforma?

| mimiwewem a răspuns (pentru DelenainTVD):

Http://www.blogger.com

E mai bine să ai un blog, ca să nu copie alții ce scrii tu.

| XxXLoL1xXx a răspuns:

Iti recomand:Wattpad : )

| MissLilith24 a răspuns (pentru Pawesome):

Imi spui ce parere ai despre povestea mea? :o3 :D http://www.wattpad.com/......anic%C4%83
Dai tu la prolog apoi la capitolul 1, 2, 3, 4. :D Sper sa iti placa ..am nevoie de pareri.

| dani9scriitorul a răspuns:

Eu zic pe caiet.eu am un caiet cu povesti

| MyraGabrielle a răspuns (pentru Pawesome):

Hei,poti sa imi spui cum te cheama pe wattpad?happy si prietena mea a inceput o carte ieri si incerc sa o ajut sa fie citita si cartea ei, cartea ta cum se cheama?

| Turquoiise a răspuns:

Heii :3
Eu sunt un membru vechi pe Wattpad, am avut vreo 6 carti pana acum, dar le-am sters pe toate, pentru ca, ba ma plictiseam de ele si nu mai stiam sa continui, ori nu aveam prea mult succes. Te sfatuiesc sa scrii o poveste originala, si sa eviti ff-urile cu 1D, pentru ca tot Watt-ul este plin de astfel de povesti si nimeni nu le mai prea citeste. Incearca ceva original care nu mai gasesti la altcineva. Inspiratia vine oricand si oriunde.
Poti scrie capitolele pe telefon sau pe PC sau chiar pe caiet, si apoi le publici pe site.
Eu am inceput o noua poveste de curand, in colaborare cu o prietena. Daca te intereseaza, o poti gasi aici: http://www.wattpad.com/......kittycat16

Mult succes si te astept cu o parere si un vot la cartea mea.

| pisicutzaPOKERITZA a răspuns:

Buna, cred ca cel mai bine este sa il scrii pe un site. Iti recomand ''Wattpad''. Este foarte bun, poti urmari persoane, vorbi cu alti oameni, poti sa citesti povesti si faza buna este ca nimeni nu iti poate copia povestea. Vreau sa zic ca nu merge sa dai copy-paste unei povesti, nu te lasa! Sper ca te-am ajutat! Daca esti interesat/a, pe mine ma cheama EffectReading. Funda?

| love2002 a răspuns:

Wattpad merge si pe calculator? Pentru ca mie nu imi merge cand vreau sa-mi creez un cont. :'( crying sad

| Sorin_Zamfir_1992 a răspuns:

Cel mai bine e sa-ti scrii povestea intr-un caiet si dupa sa o tiparesti in mai multe copii si asa vei inncerca sa-ti promovezi cartea si sa castigi si cativa bani

| zayny13 a răspuns:

Http://www.wattpad.com/......fanfiction cartea mea va rog, votati si scrieti comentarii SUNT DISPERATA!

| vera20dutu a răspuns:

Http://www.wattpad.com/stories/search/povesti
Wattpad este cel mai bun site pe care il stiu! Nu numai ca gasesti sute de povesti uimitiare din toate categoriile posibile dar poti scrie si tu o poveste.Merita sa ii arunci o privire, crede-ma, chiar merita!

FUDA? :*

| LBJCChris a răspuns:

Hei! Nu știu dacă te-ai apucat de carte, dar răspunsul meu rămâne aici! Deci eu scriu pe stie-ul WATTPAD si scriu mai intai in Microsoft word, corectez apoi copiez si-l pun pe wattpad. SPER CA TE-AM AJUTAT!

| AnaPink123 a răspuns:

Buna!
Iti recomand ''Wattpad''. Este un site disponibil si in romana. Poti povesti orice, jurnal,comedii,chestii horror, dragoste,politiste,gaming,etc, etc. Sunt o groaza de chestii. Poti da sfaturi, chiar poti face un fel de forum, dar fiind ca poti avea mai multe capitole pentru o lecture, exemplu: FORUM PENTRU *completare*
Capitolul 1 poate fi despre o problema, cum ar fi un topic (subiect).
Succes!
Sper sa ajute!
*site: www.wattpad.ro

| Criss_Roxy_1990 a răspuns:

1. Depinde de tine. Există site-uri care salvează ciorne și care nu. Deci ar fi un plus caietului. Dar un minus caietului ar fi că dacă nu vrei ca cineva să îți afle povestea, caietul va fi la îndemână și cineva ți-l va putea găsi.
Acum e nevoie de tine, vrei ca lumea "exterioară" să afle de talentul tău la scris sau să îl ții ascuns pănă ai mai multă încredere în tine?

2. Site-uri, cunosc numai unul, este www.wattpad.com. Îți faci cont (cu parolă, mail și nume de utilizator) apoi poți scrie poveștile tale și le poți citi pe ale altora. E puțin complicat la început dar te vei obișnui. Chestia e că poți salva ciorne, nu publici direct și au siguranță (nimeni nu le descoperă dintre prietenii sau familia ta dacă nu le vei arăta) și poți revizui povestea de zece ori până ești sigură că e bună și gata de publicare.

Sugestii? Păi ar trebui de obicei să vii cu o idee originală, un titlu bun și o descriere care îți face cititorul curios.

Pentru a-ți face munca mai ușoare în a exclude anumite povești, clișeele sunt:

-Adoptată de 1D/5SOS.Justin Bieber/etc

-Iubire interzisă/periculoasă

-Bad girl/Bad boy

-Miraculous: Ladybug and Chat Noir

-Sora lui *o vedetă*

Poveștile adorate cel mai des sunt în categoriile:

-Ficțiune
-Fanfiction (că sunt cu 1D și există multe direcționere în aplicație)
-Acțiune
-Ficțiune Adolescentină
-S.F
-Fantezie
-Vampiri/Vârcolaci

Așa, acum că ai câteva idei despre ce povești ar trebui să scrii și să nu scrii, ce facem cu coperta?

Există fete destul de pricepute care fac coperți pentru niște voturi, fallow-uri și credite în descrierea cărții. Cum le găsești? Dai "Covers" sau "Coperți" și vei avea mii de variante. Sau dacă te pricepi îți poți face singură.

Ne întoarcem la carte. Cum îmi vin ideile?

1. Ai o carte preferată? Inspiră-te din ea!
2. Cum ai vrea să fie viața ta? Scrie asta pe hârtie, dă niște detalii magice și gata!
3. Există cărți cu idei de povești. Dacă îți place una poți vorbi cu autoarea să ți-o dea.
4. Gândește-te la un titlu "magic" apoi găseste o poveste perfectă pentru el.

Restul detaliilor le vei descoperii pe parcurs.

Ah, și nu începe cu:

"Bună! Mă numesc X și am yd ani."

De ce? Dă impresia unei povești scrise prost. Și când vei vedea că nu ai cititori nu te descuraja și asteaptă. Cu timpul vor veni. Iar dacă unele persoane odată fani vor dispărea nu ai făcut tu ceva, poate doar ei au probleme.

Sper că te-am ajutat!

| Divergenhnv a răspuns:

Cu siguranta cel mai bun site/aplicatie de scris este Wattpad. Poti scrie orice si in acelasi timp sa citesti ceea ce altii scriu. Si ai mult mai multe sanse ca o editura sa te descopere, deoarece cauta des "talente" nedescoperite pe acest site si multe dintre aceste persoane au inceput cariere se scriitori de pe aceasta aplicatie, publicandu-si cartiile.