| MidnightSun a întrebat:

>Buna!big grin< Vreau sa ve cer o parere. Decilaughing Sa incep cu inceputul, am 14 ani, probabil ca deja stiti asta, dar ceea ce nu stiti e ca pana nu de mult, acum o luna cel mult, nu se lipea nici o carte de minelaughing. Apoi o colega si tot o data o prietene destul de buna, a inceput sa imi povesteasca intr-o ora libera de la scoala despre seria Amurg(are un dar de a povesti nemaipomenit). Ei bine, eu am ajuns acasa, m-am tolanit in pat si am inceput sa caut in disperare filmele pe internet, le-am vazut pe toate 3(Amurg, Luna noua si Eclipsa) si spre surprinderea mea, "fenomenul Twilight" care il uram atat de mult cand citeam Cool Girl sau Bravo si dadeam numai cu ochii de Ttaylor Lautner si Robert Pattinson mi-a captat toata atentia. A doua zi la scoala, cautam inebunita o persoana de incredere care sa imi imprumute cartile si le-am terminat pe toate intr-o saptamanatime out, toti au ramas masca cand au vazut ca eu, am citit atatea pagini in mai putin de 7 zile. Dar asta nu prea conteaza(stiu ca vorbesc mult, uneori chiar mai mult decat trebuie)oh go on. Ideea e ca vreau sa citesc alte carti potrivte varstei mele, ma gandeam la Jules Verne sau sa citesc "Water for elephants" de Sara Gruen, sau "Gazda" de aceeasi autoare care a scris si seria "Saga: Amurg". As vrea si parerile voastre, desi am o luunga lista de lectura care trebuie terminata pana la 15 Mai, cu apetitul care mi s-a deschis pentru citit, nu cred ca mai e o problema. Hmm...Multumesc muult de tot ca mi-ai citit toata palavrageala mea si sper ca'mi dai cateva idei, sugestii, titluri de carti bune care le-ai citit si poate chiar un nume doua de filme buune:X! Mai vorbiim, daca vreti sa imi spuneti ceva lasati-mi un mesaj, raspund negresit!>big grin

1 răspuns:
| Skylar a răspuns:

Sunt chiar uimit ca inca se mai "deschide" apetitul in zilele noastre.Nu ai nimic de pierdut ba chiar dinpotriva.Eu nu iti recomand carti pentru varsta ta ci carti pe care sa le intelegi. Daca ai 14 ani asta nu inseamna ca nu poti sa intelegi de exemplu Rosu si Negru-Stendhal.Cumpara cartile de la adevarul, sunt niste carti foarte rafiante si de baza pentru literatura universala.Mult succes.