| minime3 a întrebat:

Cam cate capitole trebuie sa aiba un roman? Scriu o carte, si sunt in dificultate. Multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Capitolele fac deosebirea intre diferite scene /intamplari /idei distincte mai mari.
In general, fiecare capitol poate avea si un titlu propriu, care indica si continutul capitolului.
Deschide cateva carti si iti vei putea forma o idee...winking

| minime3 explică (pentru Bula):

Multumesc mult, apreciez!

| johnnny123 a răspuns:

Cam atâtea capitole câte sunt necesare pentru a spune povestea pe care vrei să o spui...

Dacă asta este dificultatea de care te lovești, poate că scrierea unui roman nu este pentru tine...

| minime3 explică (pentru johnnny123):

Ma uitam la Maitreyi care este roman al experientei, tot al experientei e si al meu, si are foarte multe capitole scurte, dar multe. Nu ar fi o problema, doar ca vreau sa fiu informata.

| LordCristobal a răspuns (pentru johnnny123):

Totusi nu il descuraja.E si el la inceput de drum.

| VoidEternal a răspuns:

Printre condițiile pe care trebuie sa le aibă o scriere ca să poată fi considerată roman dacă îmi aduc eu bine aminte, este prezenta mai multor fire narative care se dezvolta și se desfășoară în paralel.
Daca vrei o regulă foarte simplistă pe care o poți folosi, atunci leaga-te de asta. Când faci trecerea de la un plan narativ la altul atunci schimbi capitolul.

| danielteodor0 a răspuns:

Era o carte cu genul asta de capitole scurte. "Morcoveata" sau ceva de genul. Cauta sa vezi și poate te inspiri. Și dacă nu poți scrie ce vrei sa scrii sub forma de roman scrie în orice alta forma a genului epic nu e p regula ca toate cărțile sa fie roman.

| Enea_Tomita_1996 a răspuns:

Minim 2 maxim 6