| pastru009 a întrebat:

O carte cu 652 de pagini, 43 de capitole, se poate numi un roman?

Răspuns Câştigător
| Aphrodytha a răspuns:

Da
Romanul este specia genului epic, în proză, de mare întindere, cu o acțiune complexă ce se poate desfășura pe mai multe planuri, cu personaje numeroase a căror personalitate este bine individualizată și al căror destin este determinat de trăsăturile de caracter și întâmplările ce constituie subiectul operei.

| pastru009 explică (pentru Aphrodytha):

Acum esti pe primul loc.Dar mai astept niste rspunsuri sa vad ce se mai discuta, ce incearca altii sa mai imi explice, pe langa tine.
Maine pe la 2 p.m. cred ca dau raspunsul castigator.

16 răspunsuri:
| LovellyAngel a răspuns:

Nu, e un monstru. Evident că este un roman, de ce nu ar fi?

| Danzell a răspuns:

Nu se poate numi roman doar in functie de numarul de pagini. ci daca indeplineste conditiile date de definitia de mai sus.

Exemplu de carti care nu se pot numi romane doar in functie de numarul de pagini:
Istoria Literaturii Romanilor de G Calinescu.
Dictionare,
...in general carti cu caracter stiintific.
etc

| fuzzer a răspuns:

Desigur!

| Rakanishuu a răspuns:

Logic. laughing

| DomnişoaraClannad a răspuns:

Orce carte care depaseste 5 capitole se poate numii "roman".

| pastru009 explică:

Cartea se numeste "Cartea pierduta a vrajitoarelor" de Deborah Harkness.

| TheDarkQeen13 a răspuns:

Da, normal ca ii roman...

| NickName01 a răspuns:

Depinde de caracterul cartii! Poate e o enciclopedie...

| NickName01 a răspuns:

Cu ghilimelele de rigoare o poti numi si asa!

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Cred ca asta se invata in scoala...sau nu te duci?

| AleXxX1o a răspuns:

Clar ca da

| ANAMARIAHOTGIRLY a răspuns:

Da,cu siguranta happy

| alextheunstoppable a răspuns:

Normal laughing)

| Cannondale31 a răspuns:

Fara dar si poate. happy

| CumMaCheamaPunctRO a răspuns:

Daca a trecut de 150 de pagini se numeste un roman