| anonim_4396 a întrebat:

Care a fost prima și ultima carte pe care a-ți citit-o ultima oară?
Care carte v-a fascinat în mod deosebit?
Care carte a-ți citi-o din nou, din nou, și din nou?
Ce fel de cărți vă pasionează să citiți cel mai mult?

8 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Cartea de muncă!
winking

| mentholinks a răspuns:

Prima cred ca a fost Ciresarii, ultima cap-coada, Verisoara Bette, cred nu sunt sigur, au trecut multi ani.

| Werrich a răspuns:

Prima carte citita a fost Alice in Tara Minunilor, iar ultima este Mein Kampf de Hitler. Ma pasioneaza cartile fantasy si de istorie. Acum citesc Sfântul Coran.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Prima a fost Micul Print si ultima carte citita si terminata a fost Othello de Shakespeare! O carte care m-a fascinat in mod deosebit a fost Harry Potter, care este si cartea ce mi-a deschis apetitul pentru lectura deoarece imi plac mult cartile fantasy! As vrea sa recitesc seria Cantec de gheata si foc ceea ce si fac acum, recent am terminat primul volum!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prima? Hmmm... Cred că "Povești de frații Grimm", urmată de "Fram, ursul polar" și "Pinocchio". Ultima ar fi "Cu Dumnezeu în subterană" de Richard Wurmbrand.

Ce carte aș citi din nou și din nou? Sfânta Scriptură, Cuvântul viu al Lui Dumnezeu. Și dacă ne referim strict la o carte din Biblie, atunci Evanghelia după Ioan...e o comoară.

Cărțile care mă fac să gândesc. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1.Nu mai știu ce carte am citit prima dată.2. Ultima carte citită a fost:"Căutând-o pe Alaska"
3."Mințile lui Billy Milligan";"Flori pentru Algernoon";"PACIENTUL"
4.Thriller

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.

Habar nu am care a fost prima (prima - primele - a/ au fost, și asta știu sigur în vacanța clasei a patra )... penultima a fost Knulp. Demian de Herman Hesse iar ultima " Fata din tren " de Paula Hawkins în 2020 - 2021, pe anul acesta am avut și am o listă întreagă de cărți pe care doresc să le citesc, însă trebuie să am și timp!

Toate cărțile pe care le-am citit m-au fascinat într-un mod plăcut, deosebit.
Cărțile autorului Dan Brown, aș putea spune că mi-au plăcut, fascinat sau surprins în mod deosebit, și asta datorită faptului că imaginarul este combinat cu REALITATEA, realitatea actuală.
De asemenea Biblia, datorită limbajului simplist dar în același timp încărcat de simbolistică ( in special capitolul ' Apocalipsa' ).

Nu prea am recitit cărți, doar dacă nu am avut altă opțiune. Aș spune tot Biblia (citită integral cap - coadă, doar de două ori - Motivul? - Dacă vrei să dezbati sau contrazici un subiect, trebuie în primul rând să știi despre ce vorbești! ).

Romane psihologice / polițiste / romance / Thriller /drama / bildungsroman... cărți pe teme și dezbateri spirituale / religioase, cărți de autodezvoltare personală, cărți istorice și biografii.

| Anna71 a răspuns:

Nu îmi amintesc care a fost prima carte citită, dar cea pe care aș reciti-o este " Întoarce-te la mine" de Simona Lungu. Este o carte despre iubirea în timpul celui de-al doilea război mondial, dintre o româncă și un german, o așa zisă iubire interzisă. Mi-a plăcut atât de mult încât am citit-o in două zile și am rămas cu un gol după ce am terminat-o.