| luce20022 a întrebat:

Care carte de sven hassel e mai buna-,,Legiunea blestematilor" sau,, Blindatele mortii"?

5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Sunt tot pe acolo. Citeste-le pe amandoua.

| gelu1970 a răspuns:

Daca nu ma insel sunt 15 carti ce a scris.
eu cred ca poti sa le citesti pe toate. ultima, publicata dupa moartea autorului, inca nu am reusit sa o gasesc. oricum, celelalte 14 le poti gasi usor.

| angel74dm a răspuns:

Toate cele 14 cărţi sunt foarte bune, ţi le trimit eu pe mail, dacă vrei, doar scrie-mi pe privat adresa... A 15-a nu a ieşit încă, se va numi Glorioasa Înfrângere, deocamdată nici o veste despre ea...

| Alexmaddog a răspuns (pentru angel74dm):

Bună! Sunt 15 cărți în total, dar ultima carte care se numește înfrângerea glorioasă s-a publicat în exclusivitate doar în limba norvegiană în 2013 după moartea scriitorului. Au trecut 4 ani de atunci și nu știu dacă se va traduce și în alte limbi spre dezamăgirea cititorilor din întreaga lume. Editura Novaforlag din Norvegia a lansat cartea în 2013. Am întrebat redactorul norvegian Jan S Hervig în legătură cu traducerea și publicarea cărții în diferite limbi, dar mi-a spus că această întrebare trebuie s-o pun la fiul scriitorului, Michael Hassel. Eu trăind în Norvegia, am cumpărat cartea care se numește "Det herlige nederlaget"(înfrângerea glorioasă). Ce pot să spun desprea ea este că cartea nu este ca toate celelalte, deoarece autorul nu l-a terminat și conține câte o întâmplare din fiecare carte anterioară (o întâmplare ce nu s-a scris în cărțile anterioare). În plus de aceasta conține poze reale din război, exclusiv din albumul personal al scriitorului, afișând unele personaje din cărți (Porta, Micuțul, Bătrânul, Sven, șamd...) și alte imagini de pe front. Pe lângă toate acestea, mai este și un capitol de încheiere unde autorul povestește sfârșitul războiului. Este păcat că nu s-a tradus și publicat cartea în diferite limbi, dar poate că se așteaptă o ocazie specială pentru publicarea ei. Sper că v-am stârnit curiozitatea și sper că în curând va fi publicată și in alte limbi. Cu respect: Alex

| angel74dm a răspuns (pentru Alexmaddog):

Mulţumesc pentru informaţii... Sper să se traducă şi în română cât de curând, sau sper s-o găsesc măcar în engleză sau germană, deoarece citesc şi în aceste două limbi, însă până acum nu am găsit-o... Cu stimă, Angel