| Ironicnαme a întrebat:

Care credeţi că este diferenţa dintre cartea Robinson Crusoe şi filmul Robinson Crusoe?

Răspuns Câştigător
| pLeX a răspuns:

Pai incepem asa:
1) cartea a fost scrisa, filmul a fost regizat
2) cartea e pe hartie, filmul e pe pelicula;
3) cartea are pagini, filmul are minute
4) pentru carte iti trebuie putina minte, filmul il intelege orice prost macar si din imagini.
5)cartea reprezinta ideea proprie a autorului, filmul este regizat dupa ideea originala a autorului, fara ca acesta sa fie prezent(adica este o interpretare)

| Ironicnαme explică (pentru pLeX):

Într-adevăr, ai mare dreptate. Însă filmul care l-am văzut azi mi s-a părut la fel de interesant ca (,) cartea.
Doar că s-au schimbat puţin acţiunile personajelor.
Amândouă au fost la fel de interesante şi amândouă m-au făcut să plâng.laughing

| pLeX a răspuns (pentru Ironicnαme):

Eee...
nu-i bun plansul.si puteai spune "ca si carte".
e urat sa evidentiezi virgula.

cat despre film, e imposibil ca un film sa descrie un loc mai bine decat cateva cuvinte si o imaginatie bunawinking

| Ironicnαme explică (pentru pLeX):

Da, nu e bun, dar în momente de genul... Mai greu te abţi. laughing)

6 răspunsuri:
| William a răspuns:

Cartea are pagini, filmul nu.

| pLeX a răspuns (pentru William):

READ: 3) cartea are pagini, filmul are minute

| Fridăm a răspuns:

Nu am citit cartea şi nici nu am văzut filmul. Dar în marea majoritate a cazurilor, filmul diferă destul de mult de carte, fiindcă în carte este ideea autorului, acţiunea decurge aşa cum vrea el, iar în film e puţin mai altfel, apar efectele speciale şi se mai schimbă puţin firul narativ ca să fie mai interesant.