| NAdrian a întrebat:

Care credeti ca sunt capodoperele literaturii romanii in ceea ce priveste genul epic de mari dimensiuni - romanul -?
Mie mi-au placut :

Huliganii - Eliade

Adam si Eva - Rebreanu

Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi - Camil Petrescu

Răspuns Câştigător
| Cameliapantiru a răspuns:

MInunate carti ai mentionat!
As mai adauga:
"Maitreyi"-Mircea Eliade
"Padurea spanzuratilor"-Liviu Rebreanu
"Patul lui Procust"-Camil Petrescu
"Cel mai iubit dintre pamanteni" si "Delirul"-Marin Preda
"O moarte care nu dovedeste nimic", "Ioana" si "Jocurile Daniei"-Anton Holban
"Cismigiu&comp." si "Buna dimineata, baieti!"-Grigore Bajenaru (minunte carti de citit la varsta adolescentei, dar si de recitit la maturitate, mai ales daca ai iubit scoala).
felicitari pentru preferintele de lectura si inspiratie in alegerea viitoarelor carti iti doresc!

| Cameliapantiru a răspuns (pentru Cameliapantiru):

A uitat sa mentionez:
ciclul "Cavalerilor"("Curierul secret", "Cavalerii", "Taina cavalerilor", "Cavalerii ordinului Basarab")-Ioan Dan
"Fratii Jderi", "Neamul Soimarestilor", "Zodia cancerului sau vara mea Ducai-voda", "Nunta domnitei Ruxanda"-MIhail Sadoveanu
"Baltagul"-Mihail Sadoveanu
"Creanga de aur"-MIhail Sadoveanu
"Intre zi si noapte"-Henriete Yvone Stahl
"Orasul cu salcami", "Accidentul"-MIhail Sebastian
"Arta conversatiei"-Ileana Vulpescu

2 răspunsuri:
| Floryyna00 a răspuns:

Lorelei- Ionel Teodoreanu
Patul lui Procust- Camil Petrescu
Invitatie la dans- Mihail Drumes
Bietul Ioanide- Calinescu
Maitreyi- Mircea Eliade
Noapte de Sanziene- Mircea Eliade
Doamna Christina- Eliade