| cîrne a întrebat:

Ce personaj, dintr-o carte citita de tine, crezi ca te reprezinta? de ce?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Cred ca Piciul ma reprezinta. Pentru ca desi am un suflet bun si vreau sa schimb multe nu am curaj de multe ori sa ma impun.

10 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Când am citit Exuvii de Simona Popescu am avut un şoc plăcut, m-am regăsit total în cartea asta, cum de altfel cred că au făcut-o mai toţi cei din generaţia mea, erau acolo jocurile de copii crescuţi cu cheia de gât pe maidanul dintre blocuri, primele lecturi, relaţia specială cu cărţile, fascinaţia pentru cuvinte, felul ei de a gândi, visările, spaimele... m-a făcut să mă simt de parcă îmi regăsisem geamăna de mult pierdută.

| Victoria a răspuns:

Ma regasesc in mai multe personaje. Pe de o parte in Diana din "Panza de paianjen"(Cella Serghi), pentru ca ea era ca mine: vesela in aparenta si trista in esenta. Pe de alta parte, in Marianne din "Ratiune si simtire"(Jane Austen), pentru ca avem aceeasi conceptie precum "In viata nu poti iubi decat o singura data" si avem aceeasi tarie sufleteasca si aceeasi dorinta de a iubi si de a fi iubita.

| Victoria a răspuns:

Ma regasesc in mai multe personaje. Pe de o parte in Diana din "Panza de paianjen"(Cella Serghi), pentru ca ea era ca mine: vesela in aparenta si trista in esenta. Pe de alta parte, in Marianne din "Ratiune si simtire"(Jane Austen), pentru ca avem aceeasi conceptie precum "In viata nu poti iubi decat o singura data" si avem aceeasi tarie sufleteasca si aceeasi dorinta de a iubi si de a fi iubita.

| carminaburana43 a răspuns:

Doamna Bovary=traiesc intr-o casnicie nefericita si nu pot scapa de sot, caci casa e pe numele amindurora si in caz de divort nici unul din noi nu vrea sa paraseasca domiciliul deci divortul nu ar rezolva nimic.

| iri a răspuns:

Pacala laughing

| betty17 a răspuns:

Otilia. o fata capricioasa care nu stie ce vrea

succes

| Lora_6439 a răspuns:

Blair din Gossip Girl pentru ca e la fel de perversa ca si mine big grin

| blue_butterfly a răspuns:

Scufita Rosie, pentru ca de cate ori fac o fapta buna se intampla sa fie prin preajma vreun jmecher-de-jmecher(=lup) care-mi spune" ai grija ce faci, aici eu sunt sefu' si oricum am de gand sa te distrug (=mananc)". Dar se intampla uneori sa apara si cate un vanator (=salvator) care ma scoate din acea stupida situatie. Mai rar, ce-i drept, ca in ziua de azi nu-si pun oamenii pielea-n saramura pentru cauze nobile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca Dorothy(vrajitorul din oz), deoarece, ca si mine, ea tine la animalutul ei de companie si deoarece este o fata care nu se lasa usor batuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scarlett din Pe aripile vantului, pentru ca:"Si maine e o zi".