| anonim_4396 a întrebat:

Care este cartea voastra preferata? de ce? Nu stiu ce sa citesc.

11 răspunsuri:
| Lizzu a răspuns:

"Bucuria vietii " --> "Lust for Life" de Irving Stone.
Descrie amanuntit viata lui Vincent van Gogh, pictor olandez.

Mi-a ramas in minte si suflet pentru ca toata viata a incercat sa faca ce-i placea, sa-si gaseasca adevaratul tel in viata prin lucrurile marunte de zi cu zi.
Niciodata nu a renuntat la scopul sau si atunci cand a descoperit ca pictura era modul sau de a trai si cel mai inalt scop, nu i-a mai dat drumul niciodata, indiferent de situatiile grele de viata prin care trecea si indiferent de starile bune sau mai putin bune.
Daca o poti gasi, ti-o recomand.

happy

| Spitz10 a răspuns:

Eu as spune sa citesti Aventurile lui Sharlock Holmes de Sir Artur Conan Doyle...Iti prezinta investigatile unuidetectiv, recunoscut in toata Europa, pentru gandirea lui.Iti prezinta foarte logic felul in care Holmes poate sa iti zica totul despre un obiect oarecare, meseria, pe unde a fost pesoana, absolut tot doar daca o priveste, dupa o deductie proprie pe baza micilor detali.Am ajuns sa citesc seara cu lanterna pe pieptlaughing

| Andreeaaaaaaaaa a răspuns:

Insemnarile unei pustoaice. (Este despre viata complicata a unei fete ) Garantez, o sa iti placa. Si profa de romana a citit-o datorita noua, si i-a placut. Funda? puppy dog eyes

| Nicki18 a răspuns:

Pe aripile vantului-Margaret Mitchell. Este o carte exceptionala, care ma pune intotdeauna pe ganduri.Cu siguranta cea mai buna carte scrisa vreodata.

| Blueblueblueeah67 a răspuns:

Citeste cartea "Maitreyi" de Mircea Eliade. E foarte fainahappy

| Zebedeu a răspuns:

Contele de Monte-Cristo, citeste toate 3 volumele si apoi uita-te la film. experienta de neuitat(cel putin pentru mine)

| alinushlally a răspuns:

Panza de paianjen, Cella Serghi
Fluturi, Irina Binder
Invitatie la vals, Mihail Drumes
Dincolo de iubire, Daniel Grosu.
Domnisoara Christina, Mircea Eliade.
Toate sunt romane si daca esti adolescent/a ti le recomand.

| CoriiCorin a răspuns:

Iti recomand o carte foarte buna pentru varsta ta.Hotel Transilvania.

| Ene_Mihaela_1978 a răspuns:

Insemnaturile unei pustoaice! E o carte pentru adolescenti poarte amuzanta! E gen jurnal! Este scrisa de Rachel Renee Russell! Are desene multe si nu te oboseste cand citesti! Sunt trei volume!

Spor la citit!

| AlinMarian02 a răspuns:

Ciresarii pentru ca inveti multe lucruri.