| Helena0501 a întrebat:

Care este cartea voastra preferata si de ce? Dau funda cartii mele preferate!

Răspuns Câştigător
| OnuOnulică a răspuns:

Eu citesc romane.

30 răspunsuri:
| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

Memoriile unei gheişe de Arthur Golden. Nu ţi se pare FOARTE stupid să dai fundă persoanei care are ca carte preferată cea pe care o ai şi tu?

| SuperMagicSmile a răspuns:

Cautand Alaska de John Green

Desi multi considera 'Sub Aceeasi Stea' ca fiind cea mai buna opera a lui Green,pentru mine Cautand Alaska va ramane mereu una dintre cele mai bune carti citite.
Este vorba de Miles Halter(mai tarziu poreclit 'Pudge'), care este fascinat de ultimele cuvinte ale oamenilor faimosi si plictisit de viata sa de acasa.
Asa ca Miles pleaca in cautarea a ce Francois Rebelais a numit pe patul de moarte 'Marele Poate'. La Culver Creek,o scoala cu internat, o intalneste pe haioasa,enigmatica,sarita si incredibil de sexy Alaska Young,care il trage pe Miles in labirintul ei si il catapulteaza spre Marele Poate.
Cartea e impartita in doua parti: 'Inainte' si 'Dupa',lucru care a bagat frica in mine inca de la inceput si m-a lasat cu o inima sfasiata de pe la mijloc.

Sincer,nu cred ca am mai citit despre un personaj mai complex ca Alaska. Ceea ce m-a impresionat a fost ca,desi cartea este centrata asupra lui Miles, Alaska si un alt personaj poreclit Colonelul, celelalte personaje sunt tot la fel de dezvoltate si nu sunt doar de peisaj(cum este de exemplu Monica in 'Sub Aceeasi Stea' al carui simplu scop, in opinia mea, este sa ne arate ca Hazel avea prieteni inainte ca (,) cancerul sa-i strice viata), de la Takumi cu caciula sa de vulpe si Lara, imigranta timida din Romania caruia ii place de Miles, la Dr.Hyde, profesorul 'antic' de Religie la Culver Creek.

In concluzie, am adorat cartea asta care m-a invatat ca singurul mod de a scapa din labirintul suferintei este iertarea.

| Northern a răspuns:

Dacă dai fundă cărții tale preferate, de ce te mai interesează și cărțile noastre preferate?

| Helena0501 explică (pentru Northern):

Vreau sa vad ce carti cititi, poate-mi dati idei pentru viitor, sa compar cu cartea mea preferata si sa vad cui ii mai place. Scopul pe acest site nu e fundita, nu?

| Northern a răspuns (pentru Helena0501):

Nu la asta m-am referit...Ok, succes!

| Euletitia a răspuns:

Buna, Helena! Cartea mea preferata este "Pe aripile vantului", scrisa de Margaret Mitchell. A ta care este?

| bogdan72 a răspuns:

Noaptea de Sanziene

N-as sti sa-ti spun de ce, stau mai bine cu emisfera dreapta.

| mihaelaalol a răspuns:

Mie nu imi place o anumita carte, ci o colectie.Este vorba despre cartile Micutele mincinoase(cele 4 volume cartonate).De ce imi place? Pt ca momentele din carte sunt invaluite in mister(nu se stie cine este persoana care le trimite fetelor din carte niste mesaje, si ele trebuie sa afle). Ideea e ca mereu apare cineva nou(pe care ele il cred vinovat din cauza mesajelor)--de aceea o face o carte captivanta si care iti straneste curiozitatea de fiecare data.
Scuze daca m-am lungit prea multlaughing

| Funions a răspuns:

In acest moment, Exercitii de echilibru a lui Tudor Chirila si Niste raspunsuri a Mihaelei Radulescu. Probabil, nu, sigur peste o luna vor fi altele pentru ca sunt multi scriitori minunati. Cartile acestea sunt pentru suflete, pentru femei si barbati care nu se sfiesc sa planga, pentru oameni ca mine, ca tine, ca toti cei dragi tie. Ti le recomand sincer si nu vei fi dezamagita :)
Pentru exercitii de exhilibru, iti recomand o serie de videouri in care Tudor citeste fragmente din carte. Aici ai un playlist: http://www.youtube.com/......?/playlist

| taken a răspuns (pentru Funions):

''sunt multi scriitori minunati''
De exemplu Mihaela Radulescu.Mare scriitoare.Nu stiu cand scrie atatea carti ca in fiecare saptamana lanseaza cate o carte.Ii citeste lui Otil si ala plange.
Nu te critic.Fiecare cu gusturile lui.

| Funions a răspuns (pentru taken):

De fapt, in cartea Niste raspunsuri are un text dedicat lui, dupa acel text a plans Otil. Mihaela Radulescu este o femeie mai usor de digerat si mai interesanta pentru tanara generatie. Ve voiai sa-i dau sa citeasca? Sincer? Cand tinerii nu mai citesc, cand nimeni nu mai citeste. Lanseaza in fiecare saptamana cate o carte? Nu, a lansat decat trei carti: Intreaba-ma orice, Niste raspunsuri si Despre lucruri simple...multe carti pentru 14 ani de lucru in televiziune. Dar, cu un lucru iti dau dreptate, fiecare cu gusturile lui oh go on

| deny2013 a răspuns:

''Toporisca'' de Gery Paulsen Daca o citesti vei afla.

| SaBriinaa a răspuns:

Buna Helena! puppy dog eyes. Intrebarea ta m-a pus la o mare incercare, cea de a alege o carte. Poate nu ai citit-o, insa daca iti va placea descrierea mea e posibil sa vrei sa o citesti. Am cumparat-o datorita copertii, insa ce era in ea aveam sa aflu abia mai tarziu. In carte se amesteca vremurile vechi ale Londrei cu lorzi, contese si marchizi cu dragostea pasionala dintre Lucien si Kit. Kit este o femeie misterioasa, care fuge mereu de dragostea lui Lucien si crede-ma, chiar se intalnesc in locuri ciudate. Intriga poate este cauzata de Ordinul Diavolilor...Kit ascunde multe secrete, o sora geamana, o rapire si ajunge chiar sa-si puna viata in pericol pentru ea.E o carte extraordinara, iar descrierea mea face nu mai mult de 2 bani fata de ce ascunde adevarata carte, e prea mult de explicat. Sper sa-ti placa, in cazul in care vrei sa o citesti. Dupa ce am citit cartea am realizat ca as fi fost un om pierdut daca n-as fi citit-o, e prea superbaa puppy dog eyes.

| McJo a răspuns (pentru SaBriinaa):

Mie mi se pare interesanta carte dar eu nu deslusesc din povestirea ta titlul cartii (si daca imi poti spune si autorul)

| DarkJoice a răspuns:

Mie imi place foarte mult Academia Vampirilor, este o poveste frumoasa despre o faca dhampir, jumatate om, jumatate vampir, care se indragosteste de un alt gardian. In aceasta carte se impletesc mai multe genuri care o fac mult mai frumoasa: dragostea, drama, actiunea, fantasty, mistery si altele.
Aceasta este cartea mea preferata si spre s-o citesti si tu sa vezi ce frumoasa este!

| n1na a răspuns:

Triologia The Girl With The Dragon Tattoo(Barbatii care urasc femeile)

| danielut a răspuns:

Probabil iti place Jurnalul unui pusti sau unei pustoaice

| Helena0501 explică (pentru danielut):

De ce crezi asta?

| TruewordxD a răspuns:

Cartea mea preferata este ''Viata lui Mihai Creanga'' http://cdn.alltheragefaces.com/img/faces/png/troll-troll-face.png De ce? pentru ca este SF.

| anonimaM a răspuns:

Creatura,pt.ca e frumoasa si captivanta.

| Rockart a răspuns (pentru anonimaM):

De Nely Cab sau John Saul?

| anonimaM a răspuns (pentru Rockart):

Nely Cab happy

| WitchMya a răspuns:

Mie imi plac multe carti, dar pe parcursul timpului s-au inoit o gramada. Imi place: Gazda pentru ca este lunga si ai ce citi, imi place Inima decerneala pentru ca povestea a fost excelenta, imi place colectia Jurnalele Vampiilor pentru ca este plina de neprvazut, imi place Magie Dezlantuita pentru ca era atat de frumoasa incat nu am mai putut sa o las din mana, mi-a placut colectia Cercul Scret pentru ca a fost foarte bine scrisa, vreau sa imi cumpar Micutele Mincinoase pentru ca am auzit ca sunt foarte bune si dupa prezentarile altora ar trebui sa imi placa la nebunie. Funda? big grin

| LauraSpunePeFata a răspuns:

Alb infinit de Ken Follett este ultima carte care am cit-o si este foarte captivanta,, are de toate happy o alta carte care te tine cu sufletul la gura cand o citesti este Robinson Crusoe de Daniel Defoe happy
Numai bine :*

| Helena0501 explică:

Multi m-ati intrebat de ce dau funda cartii mele preferate. Va raspund: cand am postat intrebarea aveam 2 variante: sa dau funda cartii mele preferate sau sa i-o dau celei mai bune explicatii. M-am decis sa o dau explicatiei, dar am postat din greseala cea cu cartea preferata. Nu am scris pana acum explicatia deoarece nu am avut timp sa mai intru (datorita faptului ca luni incepe scoala).

| DanG a răspuns:

Castelul din Carpati (Jules Verne)

| SauronLPF a răspuns:

The hobbit - j.r.r tolkien

| ionutzy1401 a răspuns:

Sa ma gandesc...
De obicei citesc carti ale editurii RAO.
Ma fascinezaza SF-ul.Din categoria asta cea mai buna carte pe care am citit-o a fost Fahrenheit 451 de Ray Bradbury

PS:http://fan-tech.blogspot.ro/
asta este blogul meu, intra daca vrei si daca iti place spune-le si prietenilor.Ms

| Airakeiko a răspuns:

Viata pe un peron de Octavian Paler - este greu sa nu te regasesti in ea, ideea ca fiecare om isi alege trenul in care se urca dar nu intotdeauna si pasagerii alaturi de care trebuie sa calatoreasca.

| romyy123 a răspuns:

Intrebarea asta mi-a dat de gandit, pentru ca...habar n-am!