| horansgang a întrebat:

Care a fost cartea voastră preferată? Spuneţi titlul cărţii şi conţinutul acesteia.

2 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Nancy L. Van Pelt - Curtenie completa

O carte frumoasa care vorbeste despre procesul alegerii unui partener de cuplu pornind de la prietenie si mergand spre casatorie.

Abordeaza tema aleasa pe considerente spirituale de iubire si intelegere, insa nu orbeste ci punand intrebari incomode, abordand stiintific.

Spre deosebire de alte carti care cauta sa arate ca e totul roz si frumos, cartea prezinta realitatea, nici mai frumoasa, nici mai urata decat este.

| Sofia08 a răspuns:

Cind o sa citesc toate cartile din lume o sa am una preferata, pina atunci cea mai mult mi-a placut :'' La rascruce de vinturi " de Emily Bronte.
Este un roman de mare succes ce relateaza o tulburatoare poveste de iubire si ura care infrunta timpul si generatiile, amplasata in Yorkshire, un tinut din Anglia. Protagonistii, Catherine si Heathcliff desi provin din medii sociale diferite, raman uniti pe veci printr-un sentiment rascolitor care le distruge viata atit lor, cit si celorlalti.