| unprietenaproape a întrebat:

Care este cartea voastra preferata? Vreau si eu sa citesc una, ce-mi recomandati?

15 răspunsuri:
| BeeDee a răspuns:

Seria ' cercul secret ' sau ' nu plange sub clar de luna '. :*

| Pricked a răspuns:

Seria A Song of Ice and Fire.

| Deliciouscupcake a răspuns:

Spulbera-ma,Tristeti de sucub si Divergent.

| MskDesign a răspuns:

Pe locul 2 din tot ce am citit, mi-a placut foarte mult "Razboi si pace" de Tolstoi.Este adevarat ca am citit-o de doua ori pana am inteles-o bine, dar este si adevarat ca am recitit-o de vreo 5 ori.Pe primul loc, care mi-a ramas bine intiparit in minte este "Caderea Constantinopolului" de Radu Tudoran.
Acum depinde de fiecare in parte si de varsta pe care o are.

| madamme a răspuns:

Depinde de varsta ta. nu poti sa citesti o carte la 15 ani pe care o intelegi abia la 40

| Psh a răspuns:

Papillon

| WitchMya a răspuns:

De-a luncul timpului am citit multe carti care mi-au placut si sunt cam aceleasi cu cele c ti le voi recomanda:
1. Magie dezlantuita -este o carte captivanta pentru orice varsta, cu mesaj destul de puternic, am citit-o cu sufletul la gura, dar poate parea putin copilaroasa
2. Skellig -la fel
3. Inima de cerneala -la fel
4. Gazda -nu am terminat-o inca de citit, dar din ceea ce am citit deja iti pot spune ca este o carte faina, desi trebuie sa ai rabdare (are 700 de pagini)
5. Jurnalele vampirilor -cartile sunt bune si au un oarecare impuls emotional, cred ca varsa este +15, mare grija: sunt 7 volume scrise de L. J. Smith (restul nu ii apartin)
6. Jurnalele lui Stefan (autor anonim, 6 volue traduse) -cartile sun faine, la un moment dat astepti cu nerabdare sa se termine, ar vrea sa fie un inceput cu aproape aceleasi personaje ca in Jurnalele Vampirilor
7. Cercul secret (3 volume scrise de L. J. Smith -restul nu ii apartin) -interesante, suspans, din punctul meu de vedere merita citite
8. Vampirii sudului (11 volume traduse in romana pana acum si 13 scrise pana in prezent) -interesante
9. Atingerea mortii. Povestiri cu Sookie Stachouse -continuare pentru colectia Vampirii sudului, este subtire si se citeste foarte repede
10. Fantomele ne stiu toate secretele -carte foarte buna
11. Nu plange sub clar de luna -usor de citit
12. 10 lucruri pe care le-am facut (si probabil nu ar fi trebuit) -mi-a placut foarte mult deoarece este scrisa foart relazat
13. Impreuna
14. Cand esti vrajitoare
15. Cand te voi intalni
16. Charlie si fabrica de ciocolata si Charlie si marele ascensor de sticla
17. Creatura
Si urmatoarele colectii nu le-a citit, dar am auzit ca sunt interesante:
18. Sange albastru (4 volume si unul suplimentar: Bloody Valentine)
19. Jocurile foamei (3 volume traduse)
20. Jocul minciunii (4 volume traduse)
21. Micutele mincinoase (4 volume)
22. Night school- mi-a placut foarte mult, cartea are foarte mult suspans
23. Cu sange albastru - 3 volume sunt inaintea cartii Bloody Valentine
24. Harry Potter - au fost la moda candva, dar se zice ca moda revine...
Sper ca te-am ajutat...

| WitchMya a răspuns (pentru WitchMya):

25. Ingerul noptii (daca nu ma insel sunt 3 volume traduse pana acum)

| Masulica a răspuns:

Citeste sa nu te indragostesti primavara de alexander dumas

| octombrel a răspuns:

Tema pentru acasa nicolae dabija

| UnleashedPsycho a răspuns:

Invitaţia la vals. E bună oricând.
Nu e preferata mea, dar când citeam cărţi de genul ăla, mi-a plăcut.

| Oleg17 a răspuns:

Contele de Monte Cristo de Alexandre Dumas, foarte faină!

| Oleg17 a răspuns:

Contele de Monte Cristo de Alexandre Dumas 2 volume, foarte faină! Cel puțin eu am citit astea 2 volume intr-o săptămînă foarte captivantă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mana dreapta a diavolului-Dennis McShade
Razbunatorul-Edgar Wallace

| fuzzer a răspuns:

Inferno- Dan Brown
Testamentul lui Holcroft- Robert Ludlum
Crima la Vicariat- Agatha Christie
Brida- Paulo Coelho.