| anonim_4396 a întrebat:

Care este conditia scriitorului in societatea contemporana? Dau funda pentru cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| xBya a răspuns:

Oh well, originalitatea, bineinteles! Nimanui nu`i plac povestile cliseice intalnite mai peste tot sau conceptele banale ale societatii. Normal ca e plictisitor cititul in modul asta.
Ceea ce toata lumea cauta, i`ar placea si ar dori, este ceva nou; o poveste, un personaj sau chiar un mod de a scrie nemaiintalnit, dar care sa nu fie paralel cu logica si/sau realitatea, sa nu fie aberant sau prostesc.
Daca vrei sa faci treaba buna din asa ceva nu`i usor deloc si iti trebuie si inclinatie. Oricum nu prea`s deschisi astia tineri la lectura. Mai bine iti deschizi un pub.

1 răspuns:
| BADBUNNYaruncacubanii a răspuns:

Rolul de a genera atmosfera si a incita imaginatia cititorului.
dar daca ar fi sa iti dau un raspuns concret la intrebare dupa parerea mea
as zice ca scriitorul in societatea contemporana nu prea mai are cine stie ce rol... e cam nimic. trist dar adevarat. bafta.