| george324 a întrebat:

A trai impreuna cu cineva fara a fi cununat religios este normal in societatea contemporana?

Răspuns Câştigător
| mimi a răspuns:

In societatea contemporana multi oameni traiesc asa deci nu e nici o problema dar pe plan religios e o incalcare

13 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Desigur, nu e nimic anormal.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://i.imgur.com/vDxAfK4.jpg :))

| OnuOnulică a răspuns:

Da, e normal.

| Felys a răspuns:

Dar e normal ca in secolul 21 sa mai creada lumea in religie si sa traiasca inca cu idei de acest gen?

| Jardelin a răspuns:

Nu, este normal! Uniunea dintre barbat si femeie trebuie sa aiba binecuvintarea Domnului! Intotdeauna!

| Zenicide a răspuns (pentru Jardelin):

Si de unde sti tu ca Domnul nu le-a binecuvantat uniunea? Vorbesti des cu Dumnezeu?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Cei care raspund :,,este normal ", isi spun propriile pareri, dar nu potrivit vointei lui Dumnezeu ci potrivit gandirii lor. Insain societatea de azi este la moda,,concubinajul ",dar si casatoriile, in care nu este prezenta lui Dumnezeu. ("adica cunostinta lui si relatia aprobata de Dumnezeu ), si tocmai de aceea sunt prezente frecvent divortul, adulterul,, copii nedoriti, certur, crime, abandon. Isus spunea, despre necesitatea casatoriei,, in domnul (adica cei doi sa aiba aceeasi credinta bazata numai si numai pe adevar, sa fie separati de lume si supusi,, autoritatilor ) Astazi casatoria civila este cea care te dovedeste in scris ca familie, deci,, autoritatea doar te identifica, ca si familie. Dar, ceremonialul religios ce-l practica bisericile, sunt modalitati teatrale de-a face bani. De ex: gandeste-te ce se pracrica in biserica ta. Unde este consemnat in Biblie asa ceva. Unii intra in biserici si nu stiu de ce.Asa ii si tine. Dumnezeu nu este prezent in viata lor de toate zilele.

| Zenicide a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Daca e impotriva vointei lui Dumnezeu are drept la replica, sa isi exprime nemultumirea etc.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Zenicide):

Bineinteles, se vede rezultatul foarte clar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avand ca traim intr-o societate laica da, nu e obligatoriu, fiecare isi urmeaza proprile obtiuni in ce priveste casatoria.

Răspuns utilizator avertizat
| StarKiss a răspuns:

Da, este normal. Dar încalcă una din cele zece porunci.