| kattya96 a întrebat:

Buna :*
Care este poezia voastra preferata de Mihai Eminescu stiu ca unii dintre voi nu prea au citit poeziile lui, dar haide sa fim seriosi ca oricine iubeste natura sau a fost indragotit/a apreciaza una din poeziile lui happy. Daca argumentati dau si fundita, nu stiu de ce am simtit ca trebuie sa intreb asta insa daca tot am facut-o chiar ca sunt curioasa sa vad si raspunsurile :*

Răspuns Câştigător
| LongboarderG a răspuns:

Eu ador "luceafarul" si "singuratate"...sincera sa fiu le ador pentru ca fiecare are povestea ei si arata imaginatzia bogata a lui Mihai Eminescu si ii arata dragostea pentru natura si pentru Veronica Micle...eu una ador poeziile lui:X

6 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Oda ( In Metru Antic ) : http://www.versuri-si-creatii.ro/......udzpn.html

Este poezia mea preferata din opera lui si totodata mi-e greu sa ii gasesc termen de comparatie. Este o lucrare demna de un geniu si totodata geniul este demn de aceasta lucrare.

| DakotaRoyse a răspuns:

Sara pe deal. Nu stiu de ce dar e una din poeziile care-mi da o senzatie ca viata e mai frumoasa decat pare big grin

| Victoria a răspuns:

Luceafarul imi place foarte mult, dar si Floare albastra, Afara-i toamna, Oda in metru antic, La steaua, Lacul; Eminescu e unul dintre poetii mei preferati.

| Antrax a răspuns:

Glossa imi place enorm :X

| clauss a răspuns:

Luceafarul, scrisoarea unu, doi si trei, astea doua inca mai tin minte fracmente din ele si chiar mi au placut

Răspuns utilizator avertizat