| CioroiStefan777 a întrebat:

Care este romanul vostru preferat? Si de ce merita citit, opinia personal sau a unui critic!

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Ion: Romanul „Ion" este o monografie a realităților satului ardelean de la începutul secolului al XX-lea, ilustrând conflictul generat de lupta aprigă pentru pământ, într-o lume în care statutul social al omului este stabilit în funcție de averea pe care-o posedă, fapt ce justifică acțiunile personajelor. Soluția lui Rebreanu este aceea că Ion se va căsători cu o fată bogată, Ana, deși nu o iubește, Florica se va căsători cu George pentru că are pământ, iar Laura, fiica învățătorului Herdelea îl va lua pe Pintea nu din dragoste, ci pentru că nu cere zestre. Personajul central al cărții, Ion al Glanetașului, este personaj reprezentativ pentru colectivitatea umană din care face parte prin mentalitatea clasei țărănești și a vremurilor căreia îi aparține.
Si : "Bunicul si porunca sa nu ucizi"
Este un roman politist cu si despre un detectiv batran ce trebuie sa descopere niste crime.Ma tinut in suspans.
Mai sunt cateva romane dar tot romanesti.Ma pasioneaza mult literatura nostra.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nisipurile romaniei

| LoveSleep a răspuns:

Natalia zice că o pasionează literatura română doar pentru că a fost forțată să o citească la școală și cam acolo s-a oprit și "pasiunea" pentru citit.

| PersonajFictiv a răspuns:

"Nisipurile timpului" de Sidney Sheldon.
Nu m-am plictisit cand l-am citit,mi-a placut personajul Jaime Miro, scenele de se.x, lupta pentru libertate, ambitia, bla bla.
Depinde de persoana de merita sau nu citit.