| firuca a întrebat:

Care sunt avantajele cartilor? Dau Faunda!

6 răspunsuri:
| gemeni6226 a răspuns:

Pina nu era internet citeam mult.Nimic nu-mi doream mai mult in viata decit sa am cit mai multe carti.De ce? Lumea cartilor ma purta intr-o lume interesanta captivanta cum in viata reala niciodata nu mi-a fost dat.Internetul si televizorul niciodata nu o sa ofere acele impresii senzatii ceea ce iti produce cititul unei carti.Chiar si o carte transpusa pe ecrane e total diferita fata de ceea ce citesti si iti inchipui tu citind cartea respectiva.

| pufuletziii a răspuns:

Afli chestii noi, devii mai cult, ti se imbogateste vocabularul.

| angelcore a răspuns:

Pai depinde acum. daca ar fi sa aleg dintre o carte si flimul facut dupa ea as alege cartea deoarece este mult mai detaliata fata de film. Dar cartile sunt intr-adevar captivante atunci cand ai o imaginatie bogata si poti sa "vizualizezi" cartea ca pe un film. Eu asa fac. Plus ca poti invata lucruri noi, cum ai putea sa te descurci intr-o situatie similara. Este un exercitiu de imaginatie de asemenea, pentru ca te poti gandi cum ai fi scris tu un anumit paragraf, sau cum ai fi descris un personaj, plus ca cititul ajuta la exprimarea mult mai usoara si fluenta a ieilor.

| Cioccolino a răspuns:

Avantajul cel mai mare este la Chinta Royala care este cel mai greu de facut. Castigul mesei este foarte mare, la fel si pentru un careul de asi.
Mai sus am enumerat ceva din avantajul cartilor.

"Ferice de cel care citeste, mai presus de cel care citeste este cel care intelege ce a citit, iar mai presus de acesta este cel care retine ce a citit. Mai presus de toti acestia este cel care aplica ce a citit"

| LoverMusicDD a răspuns:

Cartea este răspunsul tuturor problemelor, tuturor întrebărilor pe care nici un om nu le știe fără carte.Ea ne arată drumul existenții.Ne învață totul despre realitate, înafară de cărțile cu basme, care ne cresc imaginația.O carte este trecutul, prezentul și viitorul nostru.

| Foxy112 a răspuns:

Cărțile te ajută să devii neprost, în caz că picioarele la masă nu-s egale poți pune o carte dedesubt, când ai de făcut rezumate la școală transcrii câteva rânduri și dacă ai niște cărți pe raft oamenii o să creadă ca ești un om cult si citit. Sper că te-am ajutat!