| anonim_4396 a întrebat:

Cat de mult ati inteles ce este scris in cartea Sapins, Scurta istorie a omenirii. Mie mi se pare ca e muuuuuuulta informatie, chestii nou noute pe care nu le retii la o prima lectura. Credeti ca ar trebui sa o mai citesc a doua oara cu google-ul in fata, pentru a o putea intelege mai bine? Multumesc anticipat! P.S : Alte pareri despre carte?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Categoric,cu cat repeti un lucru, cu atat reti, dar nu citeste toata si per pagini

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, să o mai citești o dată.

| relian a răspuns:

Nu am citit cartea ce spui,acu am rasfoit,is informatii deja stiute,cel putin eu stiam multe info de acolo,totul tine de cate ai citit,ori c e materiale citesti de obicei,sau daca citesti ceva ori nu.

Este bine de citit,mai is chestii ce nu multi le stiu,dar cred ca lear banui.
Este o carte cu multe informatii, dar cum am zis multe din axcele info ar fi trebuie deja sa le stii, sa le fi citit de la scoala, de pe net, asta si fara sa vrei, ori sa le fi auzit macar.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Inca nu am citit cartea dar de obicei cand citesc non fictiune si nu inteleg ceva, caut pe internet informatii suplimentare, poze, schite. O alta chestie pe care o fac este sa imi pozez paragrafele sau sa aplic post notes din acelea micute, apoi pot sa revin asupra informatiei oricand.

| trophin a răspuns:

Cât are? 5 pagini? big grin

| relian a răspuns (pentru trophin):

Nu are 5, are vreo 350 de pagini,dar daca esti o persoana citita,daca iti place sau ti-a placut sa citestii chestii de astea stiintifice,medicale,sociale etc,deci nu birfa gen FB ori tik toc atunci cam tot ce spune acolo ar trebui deja sa stii,sa fi auzit de ele.
Mai ales cum multi au Netflix,cei carora le plac documetariile si au urmarit,sigur ce vor citi in cartea asta no sa fie nou mai nimic.

Ce este bun,este o carte foarte compacta,cuprinde istoria omului atiti cit se stie la ora asta de la aparitie,bineinteles inceputul mai mult teorii,dar este interesanta,cel putin partea asta de inceput,sa-i zicem cand era omu salbatic cum zic oamenii. Dupa is chestii ce le stim,este istorie scrisa,plus ceva studii sociale sau cum le mai spune, dar interesante.
Este interersant teoria sau cum sa-i zic, teoriile, is mai multe cum aparu specia noastra si de ce a fost nevoie.
Chestia aia cred ca no prea stiu prea multi, este la inceputul carti, asa e bine de citit cam primele 80 de pagini,este interesant.
Bine ca si restul nu-i de neglijat is info destul de ok,dar cum am zis daca le stii deja nu are rost sa le mai citesti odata.

Ce este placut,ori cel putin mie mi-a placut, este modul dea povesti, povestitorul are sa-i zic asa talent, se pricepe, mi-a placut cum scrie, cum se exprima.