| anonim_4396 a întrebat:

Cate carti ati citit in vacanta asta si ce carti? happy

Răspuns Câştigător
| TheDarkQeen13 a răspuns:

-Scrisoare de dragoste si Invitatie la vals-tot de Mihail Drumes.[alte 2 romane geniale ale lui Drumes]

-2000 De leghe sub mari-Jules Verne[o recomand tuturor celor care sunt pasionati de geografie, orientare in spatiu...adica fiecare carte a lui Jules Verne este speciala, povesteste foarte multe chestii dintr-o tara sau un continent anume...e unul dintre scriitori mei preferati si romanele lui sunt GENIALE]

-Zece negri mititei-Agatha Christie[pentru mine, a fost cel mai bun roman politist EVER.se citeste usor, are un suspans aparte si te atrage intr-un fel...asta daca iti plac genul acesta de carti.]

-Cu cartile pe masa - Agatha Christie

-Trai de vrajitor- Diana Jones.[o carte superba, in genul lui harry potter, dar cu o nota diferita si aparte.happy ]
-Cartea Minciunilor
-Crima si pedeapsa-Fiodor Dostoievski.[poate ti se va parea un pic grea, dar daca nu citesti in graba, vei intelege fiecare pasaj.este super]
-Legiunea blestematilor-Sven Hassel[ autorul povesteste experientele lui din razboi, din inchisoare, este foarte placuta.chiar daca are unele pasaje referitoare la nazism..etc devine foarte placuta si putin amuzanta pe parcurs.eu zic ca merita citita.] Pa, pa. o zi placuta.

9 răspunsuri:
| bogdan72 a răspuns:

"Orbitor (Aripa stanga, Corpul si putin din Aripa dreapta) de Mircea Cartarescu, Nostalgia de Mircea Cartarescu, Nunta in cer de Eliade, Elita intelectuala romaneasca intre 1930 si 1950 de Lucian Boia, Ochiul caprui al dragostei noastre de Mircea Cartarescu, Notre-Dame de Paris de Victor Hugo, Padurea Norvegiana de Haruki Murakami, Dincolo de nisipuri de Fanus Neagu, Craii de Curtea-Veche de Mateiu Caragiale, (Prins de Petru Popescu, Dumineca orbului de Cezar Petrescu, Risipitorii de Marin Preda si Cartea Mironei de Cella Serghi le-am lasat la jumatate), Exilul si imparatia de Albert Camus, Adela de Garabet Ibraileanu, Corigent la limba romana de Ion Minulescu, De veghe in lanul de secara de J.D. Sallinger, Accidentul de Mihail Sebastian, cateva volume de poezie, putin Heidegger, ceva Cioran, un Noica, niste istoria relgiilor din Eliade, niste istorie moderna (putina) plus fragmente recitite din alte carti. E posibil sa fi fost mai mult de atat, dar a fost o vacanta lunga, nu imi mai amintesc." (Un raspuns din 5 septembrie)

Stiu ca mai uitasem ceva, dar nu mai retin ce. Oricum, adauga Ochiul caprui al dragostei noastre (Mircea Cartarescu), De ce iubim femeile (Mircea Cartarescu), 1Q84 volumul I (Haruki Murakami), In curte la Dionis (Mircea Eliade), Muzici si faze (Ovidiu Verdes), am recitit Noaptea de Sanziene (Mircea Eliade) si mai am vreo doua incepute.

Nu stiu cate sunt, numara si tu laughing.

| Sadic a răspuns (pentru bogdan72):

Wow.ce multe. Cum e cartea Exilul si imparatia de Albert Camus? Am incercat să citesc un roman scris de acesta, dar nu am reusit să-l termin big grin

| bogdan72 a răspuns (pentru Sadic):

Sincer, speram sa ma dea pe spate, dupa ce citisem despre pasiunea lui Cartarescu pentru Camus, dar povestirile, desi in general reusite, nu m-au impresionat, asta si pentru ca probabil imi facusem asteptari prea mari. E un volum bun, dar nu tocmai pe gustul meu.

| bogdan72 a răspuns:

Vad ca am repetat una. Soarta laughing

| BruthalHeart a răspuns:

De ce ai vrea sa stii asta, ce treaba ai tu cu ce carti am citit noi?

| anonim_4396 explică (pentru BruthalHeart):

rolling on the floor

| scania5445 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am ce lucra

| scania5445 a răspuns:

0 carti 0 carti

| anonim_4396 explică (pentru scania5445):

De ce mai raspunzi atunci? laughing