| roxy0 a întrebat:

Cate carti ati citit in vacanta de vara?(si ce carti?)

41 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Vacanţa asta am fost leneş,am citit, cap-coadă, doar una. "A avea şi a nu avea", de Ernest Hemingway.
Restul pe care le-am început, n-am mai apucat să le termin.

| thegatekeeper a răspuns:

In jur de 10. Cateva dintre ele:

"Vocile raului" de John Saul
"Morometii" de Marin Preda
"Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi" de Camil Petrescu
"In puterea noptii" de Dean Koontz
"Amurgul gandurilor" de Emil Cioran
"The Heroin Diaries" de Nikki Sixx
"Legiunea blestematilor" de Sven Hassel

| ViseMaicăVise a răspuns (pentru thegatekeeper):

As vrea sa stiu: ai cartea "The Heroin Diaries" sau ai citit-o online? Daca o ai, de unde ti-ai procurat-o?

| thegatekeeper a răspuns (pentru ViseMaicăVise):

Am cartea in limba engleza. Am comandat-o pe books-express.ro (http://www. books-express.ro/book/9781847392060/The-Heroin-Diaries.html).

Răspuns utilizator avertizat
| Vans a răspuns:

3 carti.Una de-a lui Caragiale si 2 ale lui Mark Twain.Am luat-o usor ca nu mai citisem de ceva vreme si erau si singurele carti (dintre care le aveam)care mi-au atras atentia cat de cat.De obicei gasesc greu carti pe placul meu, deci m-am multumit cu astea.Ma gandeam sa ma apuc de ceva horror, dar nu m-am gandit inca ce carte.

| NoShit a răspuns (pentru Vans):

Din domeniul horror îţi recomand: H. P. Lovecraft, Stephen King, John Saul şi Edgar Allan Poe.

| Vans a răspuns (pentru NoShit):

Mulțumesc.

| fadnox a răspuns:

-m. sebastian(accidentul, orasul cu salcami)
-rebreanu(padurea spanzuratilor)
-stendhal(armance)
-eliade(nunta in cer, maitreyi, romanul adolescentului miop)
-puskin
-turgheniev(un cuib de nobili)
-ma apucasem la g ibraileanu (adela) dar era plictisitor, si de balzac dar nu am avut chef, a si din cartea povesti despre utecisti (o tampenie!)
acum sunt la aterizare interizare de ladislau tarco
parca mai citisem ceva dar nu imi amintesc, oricum iti recomand mai toate cartile
lectura placuta
(cine citeste are tot ce isi doreste- dont forget!)

| RyGoLeTa a răspuns:

Buna!
2 laughing Stiu ca sunt putine, dar pentru mine foarte multelaughing
Ciresarii vol 1 si Baltagul xD

| alex0110 a răspuns:

Cam 5 carti:
-"Aventurile lui Tom Sawyer" de Mark Twain
-"Coliba unchiului Tom" de Harriet Beecher Stowe
-"Cuore" de Edmondo de Amicis
-"Print si cersetor" de Mark Twain
-"Capitan la 15 ani" de Jules Verne

| Morrigan a răspuns:

Conspiratia - Dan Brown
Ingeri si demoni - Dan Brown
Simbolul pierdut - Dan Brown
Salem's lot - Stephen King
Ucenicul - Tess Gerritsen
Fratia - John Grisham
Omul care aduce ploaia - John Grisham
Carrie - Stephen King
iar acum citesc Clubul Mefisto de Tess Gerritsen

| DaVinci29 a răspuns (pentru Morrigan):

Nu mai spune. Si, esti amabil sa imi spui cam ce ai inteles din cartile citite de Dan Brown? Daca nu e prea mare suparareahappy. A da, inca ceva. Cum se face ca ai citit "Conspiratia" si nu ai citit " Codul lui DaVinci"? E de departe mult mai buna. Cel putin asta e parerea mea. happy

| Morrigan a răspuns (pentru DaVinci29):

Da am spus ca nu am citit codul lui da vinci? raised eyebrows intrebarea era ce am citit in vacanta asta, codul lui da vinci am citi-o mai demult thinking daca intreba ce carti mi-au placut cel mai mult, o puneam si pe aia, bineinteles si inca vreo 7 altele care nu se afla aici pe lista thinking si la partea cu intelesul... ummm tot nu inteleg ce urmaresti cu asta thinking

| DaVinci29 a răspuns (pentru Morrigan):

Ce urmaresc cu asta? Greseala mea, nu cred ca am fost destul de clar. Ce ai inteles din ele? Ti-ai dat macar seama de intelesul lor? Sau esti genul de persoana care le citeste si spune " da... Dragut final, bravo Langdon"ma rog... Chiar daca citesti Dan Brown nu inseamna ca ai descoperit sensul vietii

| Morrigan a răspuns (pentru DaVinci29):

Da, mi-am dat seama de mesajul care îl transmit. și nu trebuie să fi citit foarte mult ca să îți dai seama că nu sunt ca și restul cărților în care doar urmărești acțiunea simplu, sec, și aștepți să vezi cum o scoate la capăt personajul principal, sau ce îi mai cacă mintea în următorul capitol

| CeaCuMasca a răspuns (pentru Morrigan):

Vai de mine! Si ia sa vedem, ce ai inteles tu din cartile lui Dan Brown, ca mi-ai si starnit curiozitatea.Care e sublimul mesaj ascuns printre randuri?
Tare m-ai surprinde sa mi-l istorisesti, caci n-ai de unde-l scoate.

| Morrigan a răspuns (pentru CeaCuMasca):

straight face dupa cum ai pus tu intrebarea nici nu are rost sa ma obosesc sa iti explic ceva... oricum nu ai intelege

| CeaCuMasca a răspuns (pentru Morrigan):

Nu te mai obosi sa te scoti.Decat sa citesti si sa pretinzi ca ai prins mesajul acolo unde nici macar nu exista, mai bine treci la munci casnice. Ceva util, comparativ cu un set de pagini care te lasa rece, fiindca nu le intelegi.Mai lucreaza la tacticile de evitare a raspunsului.Intrebarea lui DaVinci29 era capcana.

| Morrigan a răspuns (pentru CeaCuMasca):

Ti-am zis ca nu ai intelege thinking prin acele carti nu am descoperit "america", nici "scopul vietii" si nici nu stiu ce mesaje ascunse printre randuri... nu am idee ce urmaresti da nici nu vreau sa ma bag in jocul tau ca se pare ca esti "mult prea inteligenta" si stii "mult prea multe" ca sa poti vorbi cu mine la acelasi nivel. si in raspunsurile tale si in ale lui "davinci29" (cred ca sunteti aceeasi persoana) este aceeasi nota de aroganta ca de parca cine ai fi... poti fi si mama si bunica si oricine, ca daca te comporti asa nu meriti mai mult decat o talpa de pantof in fata.

si mai exact de ce sa ma duc la "munci casnice"? de cand sunt muncile casnice mai utile decat cartea? doar un om PROST ar spune si ar sustine ca e mai util sa faci treburi casnice decat sa citesti. te consideri foarte inteligenta, dar prin afirmatia asta ai cazut mult sub nivelul marii

| CeaCuMasca a răspuns (pentru Morrigan):

De ce te-ai bagat singura in rahat? Ai afirmat ca ai inteles mesajul pe care il transmit cartile. Daca l-ai inteles, sa il aud si eu.Muncile casnice ar fi mai utile in cazul tau, ca degeaba te dai mare cu carti care nu inseamna nimic pentru tine.Hai,gata cu insultele ce merg daca ai 12-13 ani.Sa auzim mesajul, sa vedem daca inteleg.Aroganta o percepi fiindca te simti inferioara, altfel nu ai avea vreo problema cu tonul meu.Ah, vesnica placa patetica.

| Morrigan a răspuns (pentru CeaCuMasca):

Mai intai spune-mi ce urmaresti. de ce esti atat de interesata daca eu am inteles sau nu mesajul cartilor? ce vrei sa dovedesti cu asta?

| DaVinci29 a răspuns (pentru Morrigan):

Serios? Nu crezi ca teoria ta e cam patetica? Numai retardatii isi fac doua conturi pe TPU si se dau drept alta persoana pe celalalt. I don't see the point in that, hon. Aroganta? Pai draga mea, scuze daca te-am facut sa te simti inferioara, dar exact acest lucru era scopul meu. Chiar daca nu sunt nu stiu ce, cartile lui Brown nu sunt pentru toata lumea. Daca le-ai inteles, bravo tie. Si inca ceva. Cu parere de rau iti spun acest lucru. A existat candva un om pe nume Columb. El a descoperit America. Cu mult timp inainte de aparitia cartii "ingeri si demoni". Dar stai linistita, probabil ca aceste evenimente majore au fost la doar cativa ani distanta unul de celalalt

| Morrigan a răspuns (pentru DaVinci29):

Si ma rog. oare de ce am pus america intre ghilimele? nu cumva ca sa primeasca un sens figurativ? de mare descoperire? citeste de doua ori inainte sa te faci de ras

| CeaCuMasca a răspuns (pentru Morrigan):

Mai fato mai,intr-adevar,DaVinci s-a luat de tine intr-un mod stupid, dar tu ai facut ceva si mai cretin cand ai sustinut ca Brown nu scrie carti care sunt bazate pe actiune si informatie, ci au un inteles mai profund de atat.Mi se pare logic sa iti cer o explicatie pentru afirmatiile tale.Ce-ar fi sa mi-o si dai, totusi, dupa lungi si inutile ocolisuri.Asta daca nu te dai in vant dupa vorbe spuse in punga fara un adevarat motiv.It's pure curiosity.

| Morrigan a răspuns (pentru CeaCuMasca):

Faci diferenta intre actiune si informatie si doar actiune? nu am zis nici unde ca au un inteles "mai profund" sau ascunde nu stiu ce mesaj printre randuri. fiecare carte transmite un mesaj cititorului, deci nu e ceva atat de special cum iti inchipui.
am zis ca sunt diferite de restul cartilor (majoritatea) pentru ca reuseste sa imbine multa informatie adevarata din diferite domenii cu o poveste scornita de el si nu e doar un simplu documentar sau doar o carte de actiune/aventura/suspans/... sau tot o poveste fictiva bazata pe un singur fapt real
si cum a zis davinci29, "cartile lui brown nu sunt pentru toata lumea". putin trebuie sa ai idee despre subiectele care le abordeaza pentru ca altfel ai putea intelege gresit sau sa nu intelegi deloc

| CeaCuMasca a răspuns (pentru Morrigan):

Not true.E o carte pentru pur divertisment, bazata pe actiune, 70% fictiva.Cartile lui Brown sunt chiar pentru toata lumea, tot ce iti trebuie e o minte proaspata ca sa poti urmari avalansa de informatii.E doar o simpla carte menita sa distreze cititorul pe moment.
Morrigan a răspuns (pentru DaVinci29):
Da, mi-am dat seama de mesajul care îl transmit. și nu trebuie să fi citit foarte mult ca să îți dai seama că nu sunt ca și restul cărților în care doar urmărești acțiunea(...)
Iti mai ia mult pana imi raspunzi la intrebarea initiala?*sleepily waiting*

| lincourt a răspuns (pentru DaVinci29):

De ce crezi ca pentru a putea citi cartile lui Brown ai nevoie de o vasta inteligenta? Codul lui Da Vinci si in general cartile acestui autor sunt considerate grele deoarece contin o doza mare de istorie; nu e nevoie sa apelezi la logica pentru a le intelege...si, cu toate ca sunt o admiratoare a lui Leonardo, imi permit sa afirm ca mai mult mi-a placut Conspiratia....si asta poate pentru ca am avut ocazia sa-mi imginez singura personajele si imprejurimile in loc sa vizionez un film...

| DaVinci29 a răspuns (pentru lincourt):

Ti se pare ca oricine poate sa tina pasul cu informatiile pe care le ofera? Cunosc destul de multi oameni care au lasat balta cartea din acest motiv. Si in Conspiratia si in Codul lui DaVinci poti sa iti imaginezi singur personajele. Nu trebuie sa vizionezi filmul.

| lincourt a răspuns (pentru DaVinci29):

Daca iti permiti sa afirmi ca tu cunosti astfel de oameni inseamna ca ai dreptate.

Răspuns utilizator avertizat
| KapshunikaViorika1994 a răspuns:

-La coscienza di Zeno, de Italo Svevo, un scriitor italian
- Medeea, o tragedie greaca scrisa de Euripid
- Jurnalele Vampirilor
- Fantoamele ne stiu toate secretele
- o gramatica romana
- Antigone de Jean Anouilh

| VannEe a răspuns:

Nu stiu cate am citit, nu prea multe.Acum termin Lista lui Schindler, am mai citit ''La sud de granita, la vest de soare'',''Iubita mea, Sputnik'' si probabil inca cateva de care nu imi amintesc.

| fadnox a răspuns (pentru VannEe):

`lista lui schindler` nu e film?

| NoShit a răspuns (pentru fadnox):

Schindler's List e o carte scrisă de Thomas Keneally care a fost şi ecranizată, dar ca de obicei, multă lume aude prima dată de film, apoi de carte.

| fadnox a răspuns (pentru NoShit):

Ai dreptate!happy (nu ma critica)

| alexutza100 a răspuns:

Eu am citit :
-Piciul de Alphonse Daudet
-Singur pe lume de Hector Malot
-Cuore, inima de copil de Edmondo de Amicis
-Elevul Dima dintr-a saptea de Mihail Drumes(poti incerca invitatie la vals tot de acelasi autor, am auzit ca e interesant gen Romeo si Julieta)
-Medelenii de Ionel Teodoreanu (vol I, II si III )

| BadGirlAndra a răspuns:

Vara asta nu prea am avut timp sa citesc dar totusi am lecturat cate ceva. "PS: Te iubesc" este si film dar cartea e super. Am inceput "Suflete damnate". Daca vrei pot sa iti recomand cateva carti pe care le-am citit, nu neaparat vacanta asta. happy

| BadGirlAndra a răspuns:

"Jocurile foamei" de Suzanne Collins
Am citit multe carti de Julie Garwood (eroinele ei sunt femei cu caracter si zapacite, cartile sunt romantice si amuzante) precum :
"Darul"
"Prada regelui"
"Trandafiri pentru ea" (superba)
"Un trandafir roz"
"Un trandafir alb"
"Un trandafir rosu" (ultimele trei sunt continuari la "Trandafiri pentru ea")
"Castele"
"Fluviul vietii" de Philip Jose Farmer (asta e un SF dar e dragut)
"PARDAILLAN SI FAUSTA" de Michael Zevaco
"Vraciul. Profesorul Wilczur" - Tadeusz Dolega-Mostowicz
"Cei trei muschetari" de Alexandre Dumas happy
si seria "Amurg" e draguta
seria "Harry Potter" :X laughing
"Nopti la Serampore" de Mircea Eliade
eu am citit si "Morometii" dar sincer nu mi-a placut
"Ion" de Liviu Rebreanu dar eu l-am citit in a 6a si atunci mi s-a parut dragut
ma mai gandesc daca imi vin in minte ceva carti bune iti mai zic happy