| anonim_4396 a întrebat:

Ce autori cititi cel mai des? Care sunt cartile preferate scrise de acel autor si ce va fascineaza la el?

7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Încearcă să citești cărțile scrise de Ioan Dan.
Trilogia : „Curierul secret", „Cavalerii " și „Taina cavalerilor" plus, aparte de acestea, „Cavalerii ordinului Basarab".
Unele dintre cele mai frumoase cărți din literatura română.
Fascinează prin excelentul fir epic al narațiunii, descrierile sale sunt veritabile tablouri ale unor clasici, frumusețea personajelor sale ( și cele pozitive și cele negative) iar limba folosită e de un înalt nivel artistic.
Sunt niște cărți pe care cu adevărat poți spune că „le devorezi". Nu le poți lăsa din mînă.
Alături de acesta, și pe un înalt piedestal al limbii române sunt toate cărțile minunatei scriitoare Rodica Ojog Brașoveanu.
Are aproape 50 de titluri dar toate, absolut TOATE sunt EXCEPȚIONALE.De la prima pînă la ultima pagină.
Dacă limba română ar fi una de largă circulație internațională, acești doi autori, plus MONUMENTALUL Caragiale, ar fi CLASICI ai Literaturii Universale.

| OoBunnyoO a răspuns:

Philippa Gregory. Nu as putea da o singura carte preferata de ea.
Scrie in mare pare carti istorice, oarecum romantate din perspectiva unor personaje despre care nu prea s-a scris pana in prezent. In special personaje feminine. Pentru mine cartile ei sunt ca o gura de aer proaspat.
Daca ar fi sa aleg un autor roman probabil mi-ar fi destul de greu sa aleg intre Sadoveanu, tot datorita cartilor sale cu tematica istorica si intre Mircea Eliade datorita misterului care ii invaluie majoritatea operelor. Din nou, nu cred ca as putea sa aleg o opera preferata de cei doi, desi daca stau mai bine sa ma gandesc, probabil ca in cazul lui Sadoveanu ar fi vorba de Creanga de Aur, iar in cazul lui Eliade ar fi fie Sarpele, fie Domnisoara Christina.

| MskDesign a răspuns:

Cred,ca cel care m-a impresionat cel mai mult este Sven Hassel si povestirile lui despre al doilea razboi mondial.In aceasta colectie am gasit drama, comedie, istorie si iubire la un loc.Recomand acest autor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Agatha Christie.
"Zece negri mititei".
Arta de a scrie, suspansul, metoda, tot.

| DamnedShadow a răspuns:

Tess Gerritsen. Am impresia ca este si un serial realizate dupa carti, Rizzoli & Isles.
Mi-au placut "Chirurgul", "Clubul Mefisto" si "Pacatoasa". Sunt carti politiste scrise foarte misto, nu le-am putut lasa din mana... in toate are loc cate o crima, de obicei ritualice laughing. Ceea ce-mi place e faptul ca sunt scrise astfel incat sa-ti mentina suspansul de-a lungul povestii, sunt destul de imprevizibile si nu plictisesc. Daca o sa le citesti intr-o zi, n-o sa fii dezamagit/a.

| PrietenashXD a răspuns:

Mihai Eminescu poezii

| DyDydee a răspuns:

Ion Creanga = Amintiri din copilarie