| AvalohAlyn a întrebat:

Ce beneficii obtin oamenii care citesc foarte mult?
Care sunt aspectele pozitive ale lecturii de carti intense in detrimentul altor activitati?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand e o cale spre fericire, cand citesti, afli lucruri interesante, minunate, ai acces la o lume a fanteziei care te face fericit si iti ofera satisfactii prin ea insasi.
In al doilea rand afli multe si cu cat stii mai multe cu atat esti mai bogat sufleteste si spiritual, intelegi si mai multe si poti fi mai putin manipulat. Ai prieteni mai multi si mai interesanti, ai mereu subiecte de discutie cu absolut oricine, nu te temi ca nu faci fata discutiei nici cu femeia de serviciu, nici cu un academician.
In al treilea rand, iti dezvolti inteligenta, gandesti mai repede, si astfel problemele se rezolva mai repede si mai usor, viata este mai simpla si mai plina de bucurii, iar greutatile sunt mai putine.
In al patrulea rand, nu te plictisesti niciodata.

1 răspuns:
| untu a răspuns:

Oamenii care citesc carti foarte mult ajuta sa-si dezvolte intelectul si activitatea cerebrala! Astfel devin intelepti si inteligenti!