| AvalohAlyn a întrebat:

Deci am o intrebare foarte importanta pentru mine.De maine vreau sa ma apuc de citit intens,un asa zis"Maraton de citit" si sa las internetul si toate astea,jocurile, calculatorul etc

Vreau sa citesc toate cartile necitite din biblioteca mea..Am cumparat foarte foarte multe si nu le-am citit,adica am citit putine, putin de tot pasionandu-ma foarte mult statul pe PC si gamingul.Nu ca nu mi-ar placea sa citesc (chiar imi place,mi se pare destul de fain)dar aman mereu si aleg PC-ul in detrimentul lecturii si de maine sunt hotarat sa schimb asta, sa ince INTENS sa citesc..Si automat nu voi mai intra nici aici pe site (deci ati scapat)

Ma intrebam asa:

1.Ce beneficii are lectura intensa de carti?
2.Ce beneficii are cititul de carti in general?
3.Cand devii cu adevarat cult si inteligent datorita cartilor?
4.Cum si in ce ritm e indicat si e normal sa citesti ca sa citesti o carte pe saptamana?
5.Ce domenii ma sfatuiti sa aleg? Unul pe care il aleg eu,obligatoriu este religia, crestinismul.happy
6.Cate carti trebuiesc citite ca sa iti formeze deja o cultura generala si informationala vasta si sa iti schimbi vocabularul, limbajul sa devii un om macar mai inteligent cu 40%?
7.E sanatos d.p.d.v medical(oftalmologic) sa citesti foarte mult? Cat recomandati sa citesc pe zi? Cate ore?
8.Ce carti imi recomandati voi si de ce?(ceva foarte important)
9.Ce credeti despre decizia mea?

Voi ati facut vreodata o lectura intensa sau un "maraton de citit"?
Ce beneficii si ce rezultate pozitive s-au vazut in gandirea,limbajul si viata voastra?

Ma gandem sa incep cu crestinismul si lectura de carti motivationale(ca sa ma dezvolt,sa ma schimb in bine), dezvoltare personala si filosofie...ma gandeam sa las cartile de beletristica,sa nu citesc acest gen fiindca nu prea ma ajuta cu nimic,asa in viata,la gandire findca sunt doar povesti,fictiuni,personaje imaginare.happy

Cu ce domeniu ar trebuie sa incep lectura intensa si ce rezultate credeti ca s-ar obtine?
SI cate carti ar trebui sa citesc ca sa intru in "breasla intelectualilor" dar mai ales sa mi se transforme,dezvolte gandirea,limbajul,vocabularul,cultura generala si mai ales felul de a fi?
Alte sfaturi?

Maine o sa incep cititul intens,hotarat fiind foarte si gata cu PC-ul si tot ce tine de el pentru o perioada.happy

Vreau sa devin un om mult mai inteligent, citit si cult.Imi plac oamenii culti.
Deci puteti sa ma ajutati cu raspunsurile la intrebarile alea si cu ceva sfaturi?
Multumesc anticipat.
Va urez o noapte linistita,odihnitoare, placuta.

Iar pe mine sa ma lumineze si calauzeasca...cartile si Dumnezeu..in viatahappy

Răspuns Câştigător
| R0R0 a răspuns:

1. Devii mai cult. Iti imbogatesti cultura generala
2. La fel ca la 1.
3. Dupa ce ai citit mai multe carti
4.E usor sa dai gata o carte/saptamana. Citesti min 1 ora/zi
5. Psihologia (carti scrise de autori celebrii -Eliade, Dostoievski, Papini)
6. +10 carti
7. Poti citi cateva ore pe zi daca faci pauze intre ele
8.Ti-am scris mai sus. Poti citi si despre mitologii
9. E o decizie buna, daca te tii de ea.
Eu nu mi-am propus sa fac un marton. Citesc cand am timp si doar ce imi place.

1 răspuns:
| ancaanca2344 a răspuns:

Hei. Ai reușit să intri sa faci ce ti propui?