| Anonymous999 a întrebat:

De ce oamenii nu mai citesc carti?

14 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Eu unul citesc carti.Chiar azi mi-am cumparat una si vreau sa o citesc.
Cred ca oamenii nu mai citesc carti datorita alternativelor mai comode si rapide,confortabile dar si nocive intr-un fel adica calculatorul, tableta, televizorul, laptopul, telefonul mobil etc.Astea au inlocuit cititul din pacate.Suntem in era tehnologiei insa orice om care se respecta, care viseaza si care a ramas cu nostalgia lecturii in suflet, citesc. Putini dar sunt.Cititul e o activitate placuta care te face sa iti imaginezi lucruri, care te pune in actiunea cartii, care te cultiva si care te face sa visezi. Evident cititul unei carti cu potential. Daca mergi la biblioteca vei vedea ca mai sunt oameni care citesc.Eu ma bucur ca oamenii citesc, carti de orice fel, important e ca citesc.Cei ce nu o fac e din cauza comoditatii si tehnologiei. Oricum proverbul ramane valabil chiar si in zilele noastre:cine are carte, are parte.Numai bine

| Anonymous999 explică (pentru AvalohAlyn):

Nimic nu se compara cu o carte buna.happy

| LoveAngel223 a răspuns:

De ce ii bagi tu pe toti in aceeasi oala? Eu citesc si sunt om.Traim in sec 21 si daca tot avem tehnologie de ce sa nu o si folosim? In primul rand (si tin sa precizez ca nici biblioteca mea nu este goala) cartile in pdf sau cele de pe tableta sunt mai convenabile si mai practice, cei care chiar practica cititul citesc si seara, este mult mai usor sa citesti de pe tableta. IN OPINIA MEA! Eu tocmai am ajuns acasa dintr-o calatorie...crede-ma, mi-a fost mai de folos tableta pentru ca am putut stoca peste 10 carti, cara cu tine 10 carti in avion si sa te vad.Ok, eu am fost cu autocarul 12 ore si... cum o carte de 100 de pagini 120 o citesc in trei ore trei ore jumate, una nu mi-ar ajunge.Plus ca am avut varietate.

| Anonymous999 explică (pentru LoveAngel223):

Nu-i bag, fiecare se simte.
Pentru mine cartile sunt mai practice, mai ales atunci cand simti mirosul cartii.happy
Fiecare citeste de pe ce vrea dar cartea e carte si tableta e tableta.

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca nu iubesc cultura.

| Happyjump a răspuns:

Pentru acum toti avem calculatoare si televizoare

| bluestrawberries a răspuns:

Oamenii citesc. Nu toti dar am vazut ca in ultimul timp cartile sunt din nou "la moda". Poate isi dau seama ca tehnologia asta ii prosteste.

| shadyserban a răspuns:

Oamenii citesc cărti.Nu toti dar majoritatea da.

| Anonymous999 explică (pentru shadyserban):

Eu cred majoritatea sta pe net, facebook etc si minoritatea citeste, sunt foarte multi analfabeti si agramati din nefericire. Cartile sunt superbe, pacat ca oamenii prefera sa le inlocuiasca.

| MariaSerenaBlumore2 a răspuns:

Pentru ca sunt atrasi de alte lucruri, de tehnologia moderna sau ii plictisesc cartile, gasesc ceva mai bun de facut happy cam astea sunt motivele

| Loredana_Dragulescu_1993 a răspuns:

Cred ca oamenii nu mai citesc carti din cauza televizorului. Oamenilor nu le mai place sa-si imagineze ci sa vada imagini.