| Doub a întrebat:

Ce carte imi recomandati sa citesc dintre: "Mizerabilii", "Portretul lui Dorian Gray" si "Cel mai iubit dintre pamanteni"? O sa le citesc pe toate, dar nu stiu de care sa ma apuc.

Răspuns Câştigător
| jrockfreak a răspuns:

Ai primit deja destule păreri, dar încă o sugestie ar mai fi să iei oarecum cronologic cărțile. Pe mine personal mă bruiază dacă citesc o carte modernă, pe urmă să sar la una din secolul XIX. Probabil l-aș lăsa pe Preda la urmă, la el accentul se pune mai degrabă pe psihologia caracterelor și impactul filozofic, pe lângă firul narativ. Acum citesc "Delirul", înainte citeam ceva de Andre Gide și diferența e de la cer la pământ. Mă rog, astea-s mici trucuri care pe mine mă ajută, vezi tu cum faci. happy

10 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

1)"Cel mai iubit dintre pamanteni"
2)"Portretul lui Dorian Gray"
3)"Mizerabilii"

| SkyPilot a răspuns:

Depinde foarte mult de personalitatea ta. Eu as incepe cu Mizerabilii, are de toate si captiveaza. Marin Preda ar fi urmatorul, iar Dorian Gray ultimul. Mie personal mi s-a parut destul de plictisitare.

| Doub explică (pentru SkyPilot):

Hmm..Cred ca asta o sa si fac.

| SkyPilot a răspuns (pentru Doub):

Nu poti inlocui "Cel mai iubit..." cu Morometii? Ultima mi s-a parut mult mai bine scrisa si mi-a placut foarte mult felul in care era descrisa viata din acei ani.

| Doub explică (pentru SkyPilot):

Am citit "Morometii".happy

| SkyPilot a răspuns (pentru Doub):

Deja ai primit alt raspuns cu alta parere happy
Daa ai posibilitatea, incearca sa vezi filmul "Morometii". Multe imagini (privite prin ochiul unui fotograf amator) mi s-au parut extraordinar de bine realizate.

| Cameliapantiru a răspuns:

Buna! Toate trei carti mi s-au parut fascinante, la fel si filmele turnate dupa acestea! Personal, as incepe cu "Portretul lui Dorian Gray'', as continua cu "Cel mai iubit dintre pamanteni'' si as incheia cu "Mizerabilii''. Cel putin, asta simt in acest moment, daca ti-as raspunde maine, posibil sa fac un alt top, in functie de starea de moment. Ehh, dificila sarcina sa faci o ierarhizare a trei dintre cartile tale preferate! Sfatul meu e sa le citesti, in timp, pe toate, sunt ''must read''. Lectura placuta si o seara faina!

| Doub explică (pentru Cameliapantiru):

Multumesc, de asemenea!

| Syndre a răspuns:

Fără îndoială Portetul lui Dorian Gray. Nici nu se compară cu celelalte două, e cu totul la alt nivel. E una din cărțile care consider că oricine trebuie să le citească măcar o dată în viață(deși la fel cred și despre Mizerabilii).
Marin Predea e meh, poți să-l lași liniștit la urmă. Lectură plăcută!happy