| inconscient a întrebat:

Ce carte v-a placut cel mai mult?
Funda!
Puteti sa o descrieti intr-o idee, doua?

Răspuns Câştigător
| MihàiEminèscù a răspuns:

Print si cercetor!
Este o carte scrisa de Mark Twain, in care cele 2 personaje pincipale : Tom Canty, un băiat dintr-o familie săracă, ce locuiește cu tatăl său în Offal Court, Londra!, si Prințul Edward, fiul regelui Henric al VIII-lea al Angliei isi schimba rolurile pentru a experimenta cum este sa fi in pielea celuilalt, desi au vieti total opuse! Mai mult decat atat cei 2 seamana din punct de vedere ficicz, au carateristici identice, asa ca nu si-au facut nicio problema ca cineva i-ar putea confunda! Acestia, pe tot parcursul actiunii suporta schimbari radicale : printul descopera ca viata nu este numai " lapte si miere ", iar cersetorul ca isi prefera viata sa saraca, aparent plina de ghinion!
Funda?, am mare nevoie! happy

| inconscient explică (pentru MihàiEminèscù):

Bine! Eu am vazut doar un film si mi-a placut mult, dar daca filmul e frunos, mereu cartea din care a fost inspirat e superba!

26 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

"Insula misterioasa" de Jules Verne. Este vorba despre niste naufragiati dintr-un balon care ajung pa o insula necunoscuta avand la-ndemana doar zgarda catelului care-i insotea. Reusesc sa se intoarca pe continent dupa ce si-au construit un lift, s-au aparat impotriva piratilor care i-au atacat si aveau aproape de toate.

O seara placuta!

| inconscient explică (pentru WhiteLife):

Mie mi-a placut mai mult "O calatorie spre centrul pamantului" dar o voi cauta si pe asta!

| Euletitia a răspuns:

Buna! cartea mea p0referata este romanul "Pe aripile vantului", scris de margaret Mitchell. Mi-a placut mult datorita faptului ca nu este doar un roman de dragoste(desi cuplul Scarlet O'Harra si Rhet Butelr este unul memorabil), dar si un roman de viata(modul in care eroina patrunde in viata, lupta pentru a se descurca si a depasi momentele grele ale vietii si a invinge orice prejudecata), dar si un roman istoric(prezinta raboiul de secesiune dintre America de Sud si cea de Nord din perspectiva vietii celor ramasi acasa, a femeilor care ingrijesc ranitii in spitalele Atlantei si asteapta nerabdatoare vesti de pe front, dar si schimbarile rezultate in urma sfasitului acestuia, transfomrarea izbitoare a vietii sudistilor conservatori, in care oameni ca Ashley sau Melanie sunt invinsi, iar cei ca Scarlet sau Rhet reusesc sa supravietuiasca si sa traga profit chiar din toate aceste neajunsuri). Ti-o recomand de suflet, e o carte de referinta pentru orice cititor pasionat, asa ca nu trebuie sa o ratezi. Lectura placuta!

| inconscient explică (pentru Euletitia):

Multumesc! Voi face rosrt de ea cat mai curand!

| Resurrection a răspuns:

Tunele de Roderick Gordon.

| inconscient explică:

Mie mi-a placut cel mai mult "mandrie si prejudecata" de Jane Austen, dar m-a impresionat si Invitatie la vals" de Mihail Drumes! Mi-a scapat o lacrima la final! big grin
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Daca puteam, va dadeam la fiecare cate o funda! Noapte buna! kiss

| Euletitia a răspuns (pentru inconscient):

Cartile lui Jane Austen le am si eu pe lista de lecturi de acre am sa apuc in curand pentru ca mi-au fost recomandate de multi cititori pasionati ca si mine. De mihail Drumes nu am citit "Invitatie la vals", dar de asemena o am in lista, alaturi de "Scrisoare de dragoste", insa am citit si recitit dintre operele lui "Elevul Dima dintr-a spatea", o carte superba, pe care o recomand tutoror.

| Asdffk a răspuns:

Ingeri si Demoni - Dan Brown

| Alphabeat a răspuns:

De veghe in lanul de secara de J.D Saligner! Este o carte deosebita merita citita acum, cat unii dintre voi sunt inca tineri! Cand o cititi, rasfoiti-o mai incet, caci acolo se odihneste un suflet de adolescent! Nu va spun nimic despre carte! Daca va spun pe scurt despre ce este vorba, nu va mai avea nici un rost sa o cititi!
Lectura placuta dragii mei!

| inconscient explică (pentru Alphabeat):

Interesant! Chiar mi-ai starnit curiozitatea! Imi place sa citesc si nu am timp, doar in vacante cand citesc 20 de ore din 24! big grin

| Alphabeat a răspuns (pentru inconscient):

Sa o citesti, o sa iti placa, iti promit! big grin

| OoKidaLoveoO a răspuns:

Jurnalul unei pustoaice
Super cum viata de adolescenta a unei fete este asa naspa!
Jurnalul unui pusti
Nici viata lui nu e perfecta dar totusi are mai mult nOROC! Eu abia astept a 8a carte! Ultima publicata era a 7a adevarul gol golut

| nonameih0000 a răspuns:

Tobe, fete si placinta periculoasa e cea mai tare ever! Eu zic ca merita sa o citesti, de fapt, citeste-o!

| MihàiEminèscù a răspuns:

Si imi cer scuze pentru greselile gramaticale, am scris repede : fii, fizic.
Mersi pentru funda big grin!

| Bogdy997 a răspuns:

Robinson Crusoe, este despre un om care naufragiaza undeva pe o insula in Africa (cred ca sudul Africii) si toata cartea descrie cum se descurca acolo (mai ceva ca Bear Grylls) si cum reuseste in final sa scape din acel loc singuratic si uitat de lume. happy

| Shane a răspuns:

Depinde, mie cel putin mi-au placut mai multe carti.
Am citit aproape toate cartiile din colectia goosebumps.
http://4.bp.blogspot.com/......y_UBob.jpg
Personajele acestori carti au varste cuprinse intre 12-14 ani ..si bineinteles fiecare carte are povestea ei ( nu au legatura intre ele )
Sunt anumite povestiri destul de interesante.
Cea mai reusita mi s-a parut,, Noaptea papusii ''
Le poti comanda de pe site-ul RAO.
Alta carte care mi-a placut este Ucenicul vraciului de Joseph Delaney.
Bineinteles sunt mai multe cati din aceeasi colectie care au legatura una cu cealalta. Sunt 6 sau 7 in total.
Este vorba de un al 7 lea fiu al unui al 7 lea fiu care poate vede spirite si duhuri. Acesta se duce sa fie ucenicul uni vraci pe care il ajuta sa se lupte cu tot felul de monstrii ( spirite, vrajitoare etc ).
Este putin mai '' infricosetoare'' decat cartile de la Goosebumps.

| inconscient explică (pentru Shane):

...care nu prea imi plac! Sunt mai romantica de fel, dar iti multumesc pentru raspuns! Poate o sa incerc si astfel de carti!

| Zεflεmitoarεa a răspuns:

Die Klavierspielerin de Elfriede Jelinek.
E vorba despre o pianistă de 30 şi ceva de ani a cărei mamă a decis totul pentru ea. Ironic, Erika ( pianista ) nu este o molâie, cum s-ar părea, ci chiar e autoritară, perversă într-un anumit punct.

| DanielaTfpt a răspuns:

Ciresarii (Nu mai stiu volumul...ori 1, ori2)... pai, multe aventuri, si la sfarsit rezulta o poveste de dragoste puppy dog eyes

| inconscient explică (pentru DanielaTfpt):

Toate sunt super! Le-am citi cu mare drag, dar mai mult mi-a placut "castelul fetei in alb"! Victor si Laura erau perfecti, dar si Ionel si Ioana au fost la inaltime, sa nu mai vorbim de Ursu si Lucia!winking

| Euletitia a răspuns (pentru inconscient):

Buna din nou! Si mie mi-a placut mult romanul in 5 volume al lui Constantin Chirita, "Ciresarii". Am citit intr-o vacanta de vara acum vreo 5-6 ani, dar si acum imi amintesc cu plaxcere aventurile lor, idilele lor adolescentine, sperantele si planurile de viitor ale celor 7 "cutezatori", dar mai ales prietenia starnsa, sincera si frumoasa dintre e, cum cred eu ca doar in carti sau in filme se mai intaneste. Dintre cele 5 volume cred ca si preferatul meu a fost tot "Castelul fetei in alb"datorita aparitiei Laurei, care da un plus de mister, farmec si pasiune cartii. daca te interseaza sa mai citesti un roman super al literaturii romane pe tema adolescentei (si nu nunmai, e vorba si de copilarie) iti recomand "la Medeleni", scris de Ionel teodoreanu. cele 3 volume, "Hotarul nestatornic", "Drumuri" si "intre vanturi" reflectand etape diferite(Copilarie, adolescenta, maturitate) din viata fratilor Olguta si Danut Deleanu si a Monicai, din pacate cu un final mai putin fericit. Chiar merita citit, stilul lui teodoreanu, cu metaoforel specifice e super, iti lasa un "gust" aparte.

| inconscient explică (pentru Euletitia):

Am citit doar primul volum si putin din al doilea, dar l-am lasat pentru a citi "Viata la tara" de Duiliu Zamfirescu si respectiv :mandrie si prejudecata". Primul volum a fost frumos, cred ca si celelalte doua insa nu au avut efectul acela...stii tu care...asupra mea! O sa incerc sa le termin, insa acum, in urmatoarea vacanta vreau sa achizitionez "Emma" si "Ratiune si simtire"!
Multumesc mult pentru raspuns! kiss

| Aberdeen a răspuns (pentru DanielaTfpt):

Mai multe povesti de dragoste sau pasiuni secrete se parehappywinking...

| AyU a răspuns:

Seria ( pentru ca sunt 6 volume, si toate sunt minunate ) Academia Vampirilor
stiu ce gandesti...ooo...inca o carte cu vampiri, ce frumos, dar aceasta serie m-a lasat masca pana la final. cartile au fost pline de actiune, drama si dragoste, sentimentele erau profunde si foarte bine descrise, iar aventurile eroinei au fost minunate. incarcatura emotionala era imensa si sacrificiile facute de eroina pentru prietena ei si barbatul pe care il iubea au fost de nedescris.

I set off, off to kill the man I loved

| Smiling a răspuns:

Marry popins
Este o carte despre o dadaca care este severa cu copii dar care ii invata totusi lucruri noi si bune.E frumoasahappy